Ruská opozice varuje před nacionalisticky a rasisticky motivovaným násilím

V Rusku ještě neutichlo nadšení ze získání pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2018 a už se země se potýká s násilím fotbalových chuligánů. Při sobotních výtržnostech bylo v centru Moskvy zraněno více než 30 lidí, včetně příslušníků policie. Několikatisícový dav si připomínal památku fanouška fotbalového klubu Spartak zabitého minulý týden při rvačce s mladíky ze severního Kavkazu. Během nepokojů fanoušci útočili na kolemjdoucí z rasistických pohnutek. Ruská veřejnost, politologové i opozice varují před rozněcováním etnických střetů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace fotbalových fanoušků v centru Moskvy

Demonstrace fotbalových fanoušků v centru Moskvy | Zdroj: ČTK

Národnostně a etnicky motivované násilí roste, upozornili lídři ruské opozice na nedělním mítinku na podporu ústavy a občanských práv a svobod. Sobotní výtržnosti fotbalových fanoušků svým rasistickým podtónem pobouřily liberálně smýšlející část ruské společnosti.

Obavy mnohých shrnul člen opozičního hnutí Solidarita Ilja Jašin. Rozsah sobotních výtržností je podle něj dalším znepokojujícím příznakem toho, že současná vláda přestává mít situaci pod kontrolou a ruská společnost spěje k rozvalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Kabrhelové z opoziční demonstrace v Moskvě

„Obávám se, že sobota se může stát jedním z klíčových dnů pro ruskou historii a že by mohla vést až k oddělení severního Kavkazu od Ruska," varuje politolog Andrej Piontkovskij.

„Dav nacionalistů za přihlížení policie bil a lynčoval obyvatele Kavkazu. Můžete si představit, jak takové kroky přijímají lidé z tamních republik a co běží v hlavě Rusům, kteří v regionu žijí. To vše je výsledek vlády současného establishmentu, který si nacionalistická hnutí vychoval a neváhal je využívat pro vlastní cíle," soudí politolog Piontkovskij.

„Rusko je mnohonárodnostní země a pranice, ve které byl zastřelen fanoušek Spartaku, by se v první řadě měla posuzovat jako rvačka mezi občany Ruské federace, ne Ruska a severního Kavkazu. Všichni jsme obyvatelé jednoho státu. Hesla jako ‘Rusko Rusům‘ jsou naprosto hloupá," myslí si právník Jevgenij Antochin, jeden z účastníků opoziční demonstrace.

Ruská policie připustila, že při srážkách s davem fanoušků bylo zraněno několik příslušníků zvláštních jednotek OMON. Lékaře vyhledalo na třicet lidí, několik z nich stále leží v nemocnici.

Organizátoři z řad fotbalových fanoušků tvrdí, že chtějí upozornit na problematiku mezietnických vztahů v Rusku. Ochránci lidských práv ale dlouhodobě varují, že pan-slovanský nacionalismus propagovaný tvrdým jádrem fanoušků je živnou půdou pro rasistické násilí.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme