Ruská opozice vyzvala západní politiky k bojkotu olympiády v Soči

České sdělovací prostředky získaly první apel ruské demokratické opozice. Předáci antikremelských stran vyzvali západní politiky, aby se neúčastnili ceremoniálů zahájení zimní olympiády v Soči. Důvodem je porušování lidských práv v Rusku a rozkrádání financí na stavbu olympijských komplexů. Zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín o tom mluvil s hlavním představitelem pravicové opozice Borisem Němcovem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Němcov - předseda bloku Ruská pravicová strana - PARNAS | Foto: Martin Dorazín

Podle bývalého prvního vicepremiéra Borise Němcova bude tato zimní olympiáda nejdražší akcí všech dob. Ruská demokratická opozice proto v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas a Českou televizi vyzvala evropské politiky, aby se zahájení her neúčastnili.

„Rozměr rozkrádání se pohybuje od 25 do 30 miliard dolarů. Celá olympiáda stát kolem 50 miliard dolarů, ale víc než polovinu těchto peněz ukradl Putin a jeho přítelíčkové. Je to největší loupežnická aféra v historii lidstva,“ tvrdí odvážně a kategoricky Němcov. Má pro svá slova důkazy?

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín mluvil s hlavním představitelem pravicové opozice Borisem Němcovem

„Věřím tomu - když nesouhlasíte, dejte mě k soudu. Nebudete tomu věřit, ale zatím mě nikdo nezažaloval. V českých médiích by o tom určitě vedli debatu, ale u nás je ticho po pěšině. Jednoduše si můžete spočítat, že náklady na olympiádu v Soči jsou vyšší než suma peněz, vyčleněná na všechny zimní olympiády dohromady,“ říká opoziční politik.

Boris Jefimovič Němcov je původním povoláním matematik a fyzik. Jakým způsobem dospěl k závěru, že stát a prezident ukradli většinu financí na stavbu olympijských areálů?

„Výborná otázka! Když ve škole řešíte matematické zadání, musíte mít dvojí ověření výsledku. Vycházel jsem z toho, že dosavadní zimní olympiády se prodražily průměrně v konečném důsledku dvojnásobně. Putin při kandidatuře Soči slíbil, že do olympijských her vloží 12 miliard dolarů, a tato jeho nabídka vyhrála nad Rakouskem a Jižní Koreou,“ vysvětluje.

Z 12 miliard je 50, tvrdí Němcov

Z 12 miliard se ale podle Němcova během stavby stalo více než 50 miliard dolarů. „V Evropě je normální dvojnásobné předražení. A ani to navíc není úplně čisté, ale všichni jsou s tím srozumění. Druhým způsobem kontroly je srovnání s cenami při předchozích olympiádách,“ popisuje Němcov a pokračuje:

„Já jsem si spočítal náklady na objekty při hrách v Salt Lake City, Vancouveru, Turínu a Sarajevu. Putinova olympiáda se ale vymyká - je předražená dvojnásobně, ve skutečnosti ale neměla stát víc než 20, maximálně 30 miliard dolarů.“

Bývalý první vicepremiér ruské vlády Boris Němcov proto vyzývá západní politiky, aby svou neúčastí v Soči dali najevo nesouhlas s nepořádkem a korupcí organizátorů: „Putinův přítelíček získal zakázku za více než sedm miliard dolarů. Za to by měl dostat doživotní vězení. A to ne v Praze,“ uzavírá.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme