Ruska oznámila podezření na přesun vojáků na Ukrajinu, soudí ji za velezradu

Za telefonát do vězení. Tak ve zkratce vypadá případ Světlany Davydovové z ruské Vjazmy. Žena telefonicky informovala ukrajinské velvyslanectví o svém podezření, že z Vjazmy posílají ruské vojáky bojovat na Ukrajinu. Teď jí hrozí mnohaletý trest za velezradu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský povstalec hlídá u kontrolního bodu ve městě Krasnyj Partyzan na východě Ukrajiny

Proruský povstalec hlídá u kontrolního bodu ve městě Krasnyj Partyzan na východě Ukrajiny | Zdroj: ČTK

Matka sedmi dětí Světlana Davydovová není žádnou opoziční aktivistkou. V dubnu loňského roku jela po městě mikrobusem veřejné dopravy a zaslechla rozhovor důstojníka ruské armády z místní posádky radiotechnické brigády.

Velitel komusi telefonoval – a slyšel to celý autobus – že vojáci ve Vjazmě dostali rozkaz, aby se převlékli do civilního oblečení a dostavili se na velitelství v Moskvě, odkud je pošlou na služební cestu.

Paní Davydovová pojala podezření, že cílem této služební cesty je Ukrajina a jako odpůrkyně války zatelefonovala na ukrajinské velvyslanectví.

Do jejího bytu pak vpadli tajní policisté, zatkli ji a včera převezli do moskevské lefortovské věznice. Za údajnou velezradu jí hrozí až 20 let vězení.

Při ostřelování Doněcku zemřelo až 12 civilistů, desítky lidí jsou zraněné

Číst článek

Poslanec Dmitrij Gudkov požádal o vysvětlení případu generálního prokurátora Jurije Čajku. Vrtá mu totiž hlavou, jak se zadržená mohla dopustit velezrady, když Rusko oficiálně na Ukrajině žádná vojska nemá a s Ukrajinou oficiálně válku nevede.

Výroky paní Davydovové buď neodpovídají skutečnosti a dotyčná tedy žádné státní tajemství nevyzradila a nemůže být souzená – nebo jsou pravdivé, ale v tom případě tím soud uzná, že Rusko vojáky na Ukrajinu opravdu vyslalo.

Tímto logickým hlavolamem se má zabývat také Rada pro lidská práva při úřadu prezidenta.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme