Ruská podpora gruzínských separatistických regionů vyvolává v zahraničí obavy

Ruský parlament jednohlasně podpořil snahu dvou gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie o uznání nezávislosti. Zákonodárci schválili dokument, který k takovému kroku vyzývá ruského prezidenta. Některé evropské státy už vyjádřily obavy, že se tak ještě více vyostří napětí mezi Moskvou a západem. Ten odmítá narušení územní celistvosti Gruzie, se kterou Rusko kvůli oběma regionům vedlo tento měsíc krátkou válku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Rezoluce, která vyzývá k nezávislosti obou promoskevských separatistických regionů, je pro ruského prezidenta Dmitije Medveděva nezávazná. Mnozí pozorovatelé se obávají, že pokud by se jej prezident rozhodl podpořit, krize ve vztazích mezi Západem a Ruskem by se ještě prohloubila.

Německá kancléřka Angela Merkelová se už nechala slyšet, že očekává, že se prezident dokumentem řídit nebude. Při debatě v ruském parlamentu padala řada ostrých prohlášení. Několik ruských zákonodárců přirovnalo nedávný gruzínský vojenský zásah v Jižní Osetii k Hitlerově invazi do Sovětského svazu během druhé světové války.

Před poslanci vystoupili i lídři Abcházie a Jižní Osetie - Sergej Bagapš a Eduard Kokojev podle kterého mají obě odtrženecké oblasti větší právo stát se suverénními státy než Kosovo.

Lenka Kabrhelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme