Ruská podpora gruzínských separatistických regionů vyvolává v zahraničí obavy

Ruský parlament jednohlasně podpořil snahu dvou gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie o uznání nezávislosti. Zákonodárci schválili dokument, který k takovému kroku vyzývá ruského prezidenta. Některé evropské státy už vyjádřily obavy, že se tak ještě více vyostří napětí mezi Moskvou a západem. Ten odmítá narušení územní celistvosti Gruzie, se kterou Rusko kvůli oběma regionům vedlo tento měsíc krátkou válku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Rezoluce, která vyzývá k nezávislosti obou promoskevských separatistických regionů, je pro ruského prezidenta Dmitije Medveděva nezávazná. Mnozí pozorovatelé se obávají, že pokud by se jej prezident rozhodl podpořit, krize ve vztazích mezi Západem a Ruskem by se ještě prohloubila.

Německá kancléřka Angela Merkelová se už nechala slyšet, že očekává, že se prezident dokumentem řídit nebude. Při debatě v ruském parlamentu padala řada ostrých prohlášení. Několik ruských zákonodárců přirovnalo nedávný gruzínský vojenský zásah v Jižní Osetii k Hitlerově invazi do Sovětského svazu během druhé světové války.

Před poslanci vystoupili i lídři Abcházie a Jižní Osetie - Sergej Bagapš a Eduard Kokojev podle kterého mají obě odtrženecké oblasti větší právo stát se suverénními státy než Kosovo.

Lenka Kabrhelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme