Ruská policie nás o útoku na náš konzulát vůbec neinformovala, diví se český velvyslanec

Další útok na český úřad v Rusku kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva z Prahy 6. K akci se přihlásila krajně levicová strana Jiné Rusko. Čeští diplomaté se ale o incidentu dozvěděli až z internetu.

Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník maršála Koněva v Praze 6 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Maskovaná skupina aktivistů z neregistrované strany Jiné Rusko ve čtvrtek před sídlem českého generálního konzulátu v Petrohradě demonstrovala a dožadovala se vrácení odstraněné sochy sovětského maršála na jeho původní místo v Praze.

Ta byla ještě nedávno na náměstí Interbrigády v Bubenči na Praze 6. Aktivisté z krajně levicové skupiny, která se netají svými nacionalistickými názory, ale nezůstali jen u protestů. Vyvěsili před budovou konzulátu vulgární transparent a zapálili dýmovnici. 

Velvyslanec: Nikdo nás neinformoval

Jak uvedlo Jiné Rusko na svém webu, jednoho z účastníků akce zadržela policie. „Co nás překvapuje, je to, že jsme o tomto incidentu nebyli informováni policií Ruské federace,” řekl Českému rozhlasu Plus velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka.

Zastupitelský úřad totiž funguje kvůli epidemii covidu-19 v omezeném režimu. Informace tak diplomaté zjistili až zpětně z internetu. Český velvyslanec kvůli incidentu plánuje zaslat nótu na ruské ministerstvo zahraničí.

Neregistrovaná strana se sama označuje za nacionální bolševiky. Žádají opravu pomníku a jeho návrat na náměstí v Bubenči. Podle nich úřady Prahy 6 odstraněním sochy maršála Koněva zesměšňují památku sovětských vojáků, kteří osvobodili Prahu nebo Osvětim.

S poukazem na rok 1968 aktivisté varují před drážděním ruského národa heslem: Naše tanky budou v Praze. K odstranění sochy se ale vyjádřili i představitelé Ruska.

Šéf ruského ministerstva zahraničí, tedy úřadu, na který chce Česko zaslat už druhou protestní nótu, Sergej Lavrov označil odstranění památníku za pobuřující a cynické. Úřady tím podle něj porušily bilaterální smlouvy, které představují základ vztahů mezi Ruskem a Českem v posledních 30 letech.

Přejmenování metra?

Varoval také před dalším vyostřením situace. Ruská agentura TASS pak připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin 7. dubna podepsal zákon umožňující trestní postih za ničení nebo poškozování pomníků zvěčňující památku padlých při obraně vlasti.

Na odstranění sochy zareagovala také společenská rada ministerstva obrany, která navrhuje přejmenování stanice moskevského metra „Pražská“ na „Maršála Koněva“.

Kateřina Havlíková, mia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme