Ruská policie zabránila koncertu na podporu ekologického hnutí

Asi tisícovka lidí přišla na nelegální koncert, který se koná na Puškinově náměstí v centru Moskvy. Hudebníci na něm chtěli podpořit ekologické hnutí bojující za záchranu lesa na okraji metropole. Radnice ale povolily jenom protestní shromáždění a ne koncert. Kapely přesto na místo dorazily, tam už na ně ale čekalo několik stovek policistů.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Puškinově náměstí v Moskvě | Zdroj: ČTK

Na podiu už přes dvě hodiny vystupují zástupci různých občanských sdruženích, nevládních organizací, například Greenpeace a Transparency International, kteří veřejně demonstrují svůj názor na postup úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko koncert.mp3

Na Puškinově náměstí ale vystupují také muzikanti, kteří nemají k dispozici aparaturu, tu jim zabavila policie. Přesto muzikanti vystupují s kytarou a asi tisíc lidí vystoupení poslouchá.

Účastníci mluví o skandálu, říkají, že úřady se podle jejich názoru snaží umlčet kritiku jakýmikoli prostředky. Úřady to ale odmítají.

V centru celého protestu je les Chimky, který stojí na okraji metropole, část z něj v tuto chvíli padá za oběť dálnice z Moskvy do Petrohradu.

Aktivisté tvrdí, že úřady nemají jednak patřičná povolení ke kácení, ale že hlavně mohly dálnici vést alternativními trasami, kterými by les obešly a ušetřily ho. Podle názorů aktivistů zájem obyvatel Moskvy ustupuje komerčním zájmům. Transparency International má navíc podezření z korupce.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme