Ruská pravoslavná církev má nového patriarchu

V Rusku se ujal vedení pravoslavné církve nově zvolený patriarcha Kirill. Slavnostního obřadu se zúčastnily stovky církevních hodnostářů, přední ruští politici i tisíce řadových věřících. Kirill, který je považován za lídra reformního křídla církve, se ujímá funkce po zesnulém Alexiji II. Ten vedl církev posledních 18 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nový patriarcha Kirill | Zdroj: ČTK

Nový patriarcha Kirill, který je vůbec prvním vůdcem ruské pravoslavné církve zvoleným po pádu Sovětského svazu, se ujal své funkce na stejném místě, kde byl minulý týden zvolen.

Do moskevského chrámu Krista Spasitele se sjely tisíce věřících, duchovních i politiků. Intronizaci patriarchy přihlíželi i ruský prezident Dmitrij Medvěděv a premiér Vladimir Putin.

Kirill během slavnostního aktu obdržel všechny symboly svého postavení - kromě mitry a žezla také bílý plášť se zlatým vyšíváním, poté byl usazen na stolec patriarchy. Do ruky mu byla vložena i berla prvního patriarchy Petra ze 14. století, která je považována za jednu z nejsvětějších relikvií ruské pravoslavné církve.

Dvaašedesátiletý Kirill při svém uvedení na stolec znovu zopakoval, že jeho hlavním úsilím bude, aby církev čítající na 160 miliónů věřících, hrála v životě ruské společnosti zásadní roli.

Přečtěte si také:
Novým patriarchou ruské pravoslavné církve je metropolita Kirill
Ruská pravoslavná církev volí nového patriarchu
Rusko se rozloučilo se zesnulým pravoslavným patriarchou Alexijem II.
V Rusku zemřel patriarcha pravoslavné církve Alexij II.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme