Ruská pravoslavná církev řeší skandál. Luxusní hodinky patriarchy

Zatímco západní křesťané tento víkend oslavují velikonoční svátky, ortodoxní věřící se na příchod nejdůležitějších dnů církevního kalendáře teprve chystají. Týden před pravoslavnými velikonocemi se jedna z hlavních východních církví, ruská pravoslavná církev, potýká s rostoucí kritikou veřejnosti. Tu vyvolal trapný přešlap v podobě retušované fotografie patriarchy Kirilla. Úprava měla zakrýt fakt, že hlava ruské církve měl na zápěstí hodinky za tisíce dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyretušovaná fotografie patriarchy na ruském webu ostro.org | Foto: Repro: Český rozhlas

Lehká úprava snímku vyvěšeného na oficiálních stránkách ruské pravoslavné církve měla zneviditelnit luxusní doplněk patriarchova roucha. Podle ruských bloggerů, kteří si amatérské retuše všimli, šlo o hodinky Breget v hodnotě 30 tisíc dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál v pravoslavné církvi popisuje redaktorka Lenka Kabrhelová

Skutečnost, že je patriarcha Kirill měl na ruce, prozradil odraz hodinek na naleštěném stole, který autoři retušovat zapomněli. Představitelé pravoslavné církve se za faux pas omluvili. Z přehmatu „proti církevní etice" obvinili foto-editorku, která snímek upravila.

Kritika na adresu pravoslavné církve ale neutichá. Mnozí viní patriarchu Kirilla z opulentního životního stylu, který se neslučuje s rolí hlavy ortodoxních věřících. Některá ruská opoziční média připomněla spornou úlohu církevních představitelů včetně Kirilla v machinacích kolem bezcelního dovozu alkoholu a tabáku v devadesátých letech.

Chování ruských církevních hodnostářů rozladilo část ruské společnosti už během kampaně před prezidentskými volbami. Mnozí opozičně naladění Rusové tehdy doufali, že se církev postaví na stranu desetitisíců lidí, žádajících čestné, svobodné a spravedlivé volby.

I přes masové protesty ale církev, jejíž hlava v minulosti označil dvanáctiletou éru Vladimira Putina za „boží zázrak", podpořila návrat současného premiéra do Kremlu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme