Ruská raketa Proton havarovala krátce po startu, nesla mexickou družici

Krátce po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur havarovala ruská raketa Proton-M. Na orbitální dráhu měla vynést mexickou komunikační družici. Další starty raket Proton jsou proto pozastavené až do vyšetření příčiny havárie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská raketa Proton M. Foto uživatele "alexpgp". | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Wikimedia Commons

Raketa odstartovala v 07:47 našeho času. Let trval 498 vteřin. Centrum řízení nejprve s kosmickým nosičem ztratilo spojení. Agentura Interfax s odvoláním na zdroje v kosmickém průmyslu uvedla, že došlo k havarijnímu vypnutí směrových motorů třetího stupně rakety.

Ten společně s družicí při pádu prakticky shořel v atmosféře, oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos. Zbytky rakety měly dopadnout v Zabajkalském kraji, zatím se ale žádné nenašly. Třetí stupeň obsahoval asi deset tun paliva.

Jde už o třetí havárii rakety Proton za poslední dva roky. Podobná událost se stala přesně před rokem. V létě 2013 se hned po startu zřítila a vybuchla raketa Proton, která měla do kosmu dopravit tři satelity ruského navigačního systému Glonass.

Mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobila americká firma Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Počítalo se s tím, že na oběžné dráze setrvá 15 let.

Centru řízení letu se dnes nepovedla ani plánovaná korekce dráhy mezinárodní vesmírné stanice ISS, kterou měli zvednout asi o tři kilometry. V tomto případě selhaly motory nákladní lodi Progres.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme