Zemřel šéf ruské rozvědky Korobov. GRU pod jeho vedením čelila řadě obvinění Západu

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ve věku 62 let zemřel náčelník ruské vojenské rozvědky GRU Igor Korobov. Podle agentury TASS zemřel po dlouhé a těžké nemoci.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vzpomínka na báječnou osobu, skutečného syna Ruska, vlastence rodné země generálplukovníka Igora Valentinoviče Korobova navždy zůstane v našich srdcích,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Generálplukovník Igor Korobov působil v rozvědce od skončení Akademie Generálního štábu v roce 1985. V roce 2016 ho prezident Vladimír Putin jmenoval šéfem rozvědky, jeho předchůdce v této funkci - Igor Sergun - zemřel náhle za nevyjasněných okolností v lednu 2016.

Putin pochválil vojenskou rozvědku obviňovanou z útoku v Salisbury. ‚Znám vaše jedinečné možnosti,‘ řekl

Číst článek

Kauza Novičok

Vojenská rozvědka, kterou Korobov od té doby vedl, čelila řadě obvinění vznesenými západními státy.

Například Velká Británie je přesvědčena, že agenti GRU použili nervový plyn ve snaze zabít bývalého agenta a příslušníka GRU Sergeje Skripala, který byl letos v březnu nalezen v bezvědomí v britském městě Salibsury. Rusko toto obvinění opakovaně odmítlo.

Spojené státy pak letos v červenci obvinily 12 příslušníků ruské rozvědky GRU z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme