Ruská staronová hymna má text

Ruský prezident Vladimir Putin vybral pro ruskou hymnu text, který napsal Sergej Michalkov, autor textu bývalé sovětské hymny, jejíž hudba byla v úterý prohlášena za hymnu nového Ruska. Oznámila to tisková služba ruského prezidenta, který podepsal příslušný výnos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní duma (dolní komora parlamentu) prohlásila už 8. prosince hudbu k bývalé sovětské hymně za ruskou hymnu. Melodii Alexandra Alexandrova podpořila absolutní většina poslanců a proti byli jen členové pravicových frakcí Svazu pravicových sil a hnutí Jabloko. Značná část ruských intelektuálů schválení hymny kritizovala. Tvrdili, že nebudou tuto melodii poslouchat vestoje, neboť v nich vyvolává asociace represí a útlaku komunistického režimu.

Michalkovův nový text hymny byl ještě nedávno kritizován za to, že v návrhu, který pronikl i do tisku, „je příliš mnoho Boha“. Kritici poukazovali na to, že Michalkov, který je autorem původních slov schválených v roce 1943 Josifem Stalinem, nyní pouze „nahradil stranu a Stalina Bohem“.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme