Ruská staronová hymna má text

Ruský prezident Vladimir Putin vybral pro ruskou hymnu text, který napsal Sergej Michalkov, autor textu bývalé sovětské hymny, jejíž hudba byla v úterý prohlášena za hymnu nového Ruska. Oznámila to tisková služba ruského prezidenta, který podepsal příslušný výnos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní duma (dolní komora parlamentu) prohlásila už 8. prosince hudbu k bývalé sovětské hymně za ruskou hymnu. Melodii Alexandra Alexandrova podpořila absolutní většina poslanců a proti byli jen členové pravicových frakcí Svazu pravicových sil a hnutí Jabloko. Značná část ruských intelektuálů schválení hymny kritizovala. Tvrdili, že nebudou tuto melodii poslouchat vestoje, neboť v nich vyvolává asociace represí a útlaku komunistického režimu.

Michalkovův nový text hymny byl ještě nedávno kritizován za to, že v návrhu, který pronikl i do tisku, „je příliš mnoho Boha“. Kritici poukazovali na to, že Michalkov, který je autorem původních slov schválených v roce 1943 Josifem Stalinem, nyní pouze „nahradil stranu a Stalina Bohem“.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme