Ruská státní televize radila před útokem občanům, jak si počínat v případě války

Ruská veřejnoprávní televize před sobotním útokem západních spojenců proti Sýrii divákům tvrdila, že Američané chystají válku s Moskvou, a radila jim, jak se na ni připravit. Všímá si toho časopis Newsweek s tím, že Rusové například dostali radu, aby své kryty předzásobili vodou a základními potravinami pro případ, že by válečný konflikt skutečně vypukl.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Moderátor zpravodajské stanice Věsti 24 prohlásil, že by válka byla „katastrofální“, a doporučil Rusům, aby nakoupili sůl, ovesné vločky a další trvanlivé potraviny, pokud konflikt chtějí přečkat v úkrytu.

Sušené mléko vydrží až pět let a cukr a rýže dokonce osm, vysvětlil moderátor a pak uvedl reportáž s instrukcemi, jak v protiatomovém krytu uvařit těstoviny.

Začátek pořadu se podle amerického časopisu nesl v posměšném duchu a v pozadí vybuchovaly atomové bomby. Moderátor ale prohlásil, že „skutečná panika není v Rusku, ale za oceánem,“ a naznačil tak, že Američané mají z války s Moskvou hrůzu.

Poté ale následovaly tabulky s údaji, kolik vody musí lidé nashromáždit k pití i mytí a kolik potravin budou potřebovat pro každý den a jak se toto množství liší podle teploty v krytu.

Lidé si prý mají opatřit i plynové masky a přečíst si písemný návod, jak přežít válku. Moderátor ale zdůraznil, že tyto pokyny platí jen pro „ty, kdo podlehnou panice a rozhodnou se utratit všechny úspory,“ píše Newsweek.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme