Ruská tajná služba bude učit novináře, jak informovat o situaci na Ukrajině

Ruská tajná služba FSB organizuje tvůrčí dílny, ve kterých se ruskojazyční novináři budou školit, jak mají psát o situaci na Ukrajině. S informací přišel moskevský státní rozhlas. Cílem má být “boj s protiruskou kampaní v médiích a na internetu“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protuští separatisté na východě Ukrajiny

Protuští separatisté na východě Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Primárně má být kurz určen pracovníkům zpravodajských médií a blogerům, kteří se zabývají děním na Ukrajině. Akce má probíhat formou kulatého stolu za účasti ruských, ukrajinských, běloruských novinářů.

Do přípravy akce jsou podle moskevského rozhlasu zapojena i ministerstva spojů a kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská tajná služba FSB bude organizovat školení ruskojazyčných novinářů, jak mají psát o situaci na Ukrajině. Detaily zjišťoval Martin Dorazín

Podle zpravodaje ČRo v Moskvě Martina Dorazína není vyloučeno, že FSB bude takto školit i ruskojazyčné novináře v zahraničí.

„Těch informací je skutečně málo, ale není vyloučeno, že akce je určena právě zahraničním ruskojazyčným novinářům, protože novináři hlavních státních médii kurzy už nepotřebují. A je možné, že dílny jsou pouze jakýmisi krycími názvy pro tuto operaci FSB,“ říká zpravodaj.

Obraz Ukrajiny v ruských médiích se podle něj trochu změnil. V hlavních médiích už se například netvrdí, že Ukrajina je hnízdo fašistů, neobjevují se slova jako 'kyjevská junta'.

Média se podle zpravodaje spíš zaměřují na detaily. Vysmívají se ukrajinským ekonomickým potížím, často informují o tom, oč Ukrajina přichází tím, že se rozvedla s Ruskem. Například zveličují politické rozpory na Ukrajině

„Zdá se jakoby hlavní cíl, tedy přesvědčit ruské obyvatelstvo o svém pohledu na Ukrajinu, už byl dosažen, lidé tomu věří a teď je to potřeba ještě doplnit podrobnostmi,“ dodává zpravodaj.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme