Ruská tisková agentura údajně připravuje vylepšení pověsti Stalina

Stalinské období je v Rusku stále předmětem kontroverzí. Zatímco si země během dneška - jako každoročně 30.října - připomíná památku obětí stalinského teroru, ruská tisková agentura Ria Novosti údajně připravuje vylepšení pověsti Stalina ve světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stalinovo muzeum funguje i dnes ( Gori )

Stalinovo muzeum funguje i dnes ( Gori ) | Foto: wimh

Agentura Ria Novosti, která patří státu, údajně plánuje v Bruselu připravit kampaň, která by měla Stalinův obraz očistit v očích evropské veřejnosti. Informaci přinesl internetový server EUobserver.

Jak Rádiu Česko řekl Libor Kukal, vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu 7 Rádia Praha, zatím o tom moc známo není. Pravděpodobně jde podle něj o nějaký plán, který se vypracovává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská tisková agentura Ria Novosti údajně připravuje kampaň, která by měla očistit obraz Stalina. Téma pro Libora Kukala, vedoucího ruské redakce Českého rozhlasu 7 na Rádiu Česko.

"Je nutné ale říct, že nejde ani tak o Stalina, jako o druhou světovou válku. Vítězství Rusů v této válce je pro ně alfou a omegou národního sebevědomí a nestrpí, aby to bylo nějakým způsobem relativizováno nebo zpochybňováno. Proto jsou kampaně namířené k tomu, aby se o vítězství neustále mluvilo a Stalin je pro Rusy především vítěz druhé světové války," řekl.

Pohled na Stalina není podle Kukala v Rusku jednoznačný. V očích veřejnosti nemá vždy jednoznačně záporné znamínko, navíc se údajně v poslední době jeho popularita zvětšuje a ve veřejném prostoru je čím dál tím více prezentován jako úspěšný státník.

"Pohledů na Stalina je několik. Ten nejpodstatnější je, že vyhrál druhou světovou válku. Až potom jsou další věci. Nepopírá se, že existovaly represe. V Rusku je téměř zlikvidovaná svoboda slova ve zpravodajství, ale není zlikvidovaná svoboda umělecké tvorby. Takže i dnes se natáčí filmy, kde se ukazuje Stalin ve velmi špatném světle, kde se mluví právě o represích," řekl.

Je tedy podle něj běžné, že i na státních kanálech ruské televize jsou různé interpretace Stalina. "Ruská veřejnost by ale rozhodně nesouhlasila s tím, kdyby se řeklo, že Stalin je zločinec," uvedl.

Také dnešní ruská vláda podle něj rozhodně silně neodsuzuje Stalina. "Určitě se dá mluvit o tom, že v Rusku probíhá určitá postupná pomalá, plíživá rehabilitace Stalina," uvedl Kukal.

30. říjen byl v Rusku stanoven jako vzpomínkový Den obětí politických represí. V zemi probíhají určitá památková shromáždění, některá i na státní úrovni. "Nicméně v dnešních ruských novinách o tom nenajdete téměř nic. Je to na okraji zájmu, přestože je to oficiální památný den," uvedl Kukal.

Katarína Brezovská, Karolína Koubová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme