Ruská vězeňská správa popřela informace o zhoršujícím se zdravotním stavu Sencova. Od května drží hladovku

Zdravotní stav ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova, který si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus, je uspokojivý. Podle ruského tisku to v sobotu oznámila vězeňská správa. Odmítla tak zprávy, podle kterých se jeho stav nebezpečně zhoršuje.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Sencov od poloviny května drží hladovku a obavy o něj vyjádřila řada mezinárodních institucí i jednotlivců, nejnověji francouzský prezident Emmanuel Macron.

Režisér se hladověním domáhá propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Podle svého obhájce je po třech měsících hladovění čím dál slabší. V médiích se mimo jiné objevily informace, že už na váze ztratil 30 kilogramů. To ale dnes vězeňská správa popřela.

Matka Olega Sencova prosí Putina: Smilujte se, Vladimire Vladimiroviči! Neničte mu život

Číst článek

O zdravotním stavu Sencova v pátek telefonicky jednal francouzský prezident Emmanuel Macron se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron během telefonátu vyzval Kreml, aby z této situace nalezl co nejdříve humánní východisko.

Olega Sencova, který je odpůrcem ruské anexe Kymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se dosud marně zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i politici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme