Ruská vláda nečekaně rezignovala. Medveděv řekl, že chce Putinovi uvolnit prostor ke změně ústavy

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu oznámil demisi své vlády s tím, že o novém kabinetu rozhodne prezident Vladimir Putin. Ke kroku došlo jen pár hodin poté, co hlava státu přednesla tradiční projev o stavu země, v němž šéf Kremlu mimo jiné navrhl klíčové změny ústavy. Podle ruské redakce BBC o odstoupení vlády netušili do poslední chvíle ani její členové.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 15:41 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv (uprostřed) během tradičního projevu prezidenta Vladimira Putina o stavu země | Zdroj: Reuters

Podle agentury TAAS Medveděv rozhodnutí oznámil v ruské státní televizi přímo vedle prezidenta Putina, který mu za jeho práci v čele vlády poděkoval a uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože se „ne všechno povedlo“. Medveděv prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu na pozadí návrhu ústavních změn, které ve středu prezident Putin navrhl. Současná vláda bude plnit své povinnosti do jmenování nového kabinetu.

Putin navrhl změny ústavy. Parlament má získat větší váhu, do klíčových funkcí by mohli jen Rusové

Číst článek

Prezidentův návrh podle Medveděva představuje významný zásah do fungování země a rovnováhy moci. „V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentu naší země možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí,“ řekl premiér a dodal, že další kádrová rozhodnutí ohledně složení vlády bude přijímat prezident. Není tedy jasné, jestli bude Medveděv zasedat i v nové vládě.

Nová funkce

Prezident Putin také nabídl Medveděvovi novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, které Putin sám předsedá. V ní by se měl dosluhující premiér věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. Medveděv byl doposud jedním z jedenácti stálých členů výboru. Nabídku podle agentury Reuters již přijal.

Reuters uvádí, že možnými kandidáty na uvolněné premiérské křeslo jsou moskevský starosta Sergej Sobjanin, ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin nebo ministr energetiky Alexander Novak.

Na nečekané rozhodnutí reagovala i ruská měna, rubl po ohlášení demise klesl na týdenní minimum.

Stávající vláda vznikla předloni v květnu poté, co se Putin formálně znovu ujal funkce hlavy státu, po znovuzvolení v březnu 2018 na dalších šest let.

Putin si na konci svého prvního prezidentského působení v roce 2008 vybral Medveděva, tehdy místopředsedu vlády, jako svého nástupce v Kremlu. Medveděv pak byl skutečně zvolen a Putin přešel na čtyři roky do čela vlády, kde si však zjevně zachoval moc. Na jaře 2012 si funkce prohodili – Medveděv se stal premiérem, zatímco Putin se vrátil do Kremlu. Díky změně ústavy nově na šestileté funkční období.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme