Ruská vláda údajně připravuje další rozšíření sankcí proti Turecku

Ruská vláda připravuje proti Turecku další sankce. Tvrdí to ruská média. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se prudce zhoršily po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami u turecko-syrských hranic minulý měsíc. Moskva prý mimo jiné zakáže ruským firmám uzavírat nové smlouvy s tureckými dodavateli v řadě odvětví. Kromě již platných omezení v turistice a stavebnictví půjde také o restaurace a hotely, dřevařství či o výcvik pilotů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šojgu informoval prezidenta Putina o vývoji situaci každých třicet minut.

Šojgu informoval prezidenta Putina o vývoji situaci každých třicet minut. | Foto: Wikimedia Commons

Turci budou také zcela vyloučeni z ruských státních zakázek ve všech odvětvích, píše list Kommersant s odvoláním na to, že měl možnost nahlédnout do návrhu příslušného vládního usnesení, předloženého premiérovi Dmitriji Medveděvovi 9. prosince. Momentálně se prý ladí detaily.

Usnesení podle listu zavede seznam prací a služeb, které budou mít turecké firmy zakázáno vykonávat v Rusku. Omezení se však budou vztahovat jen na nové kontrakty a vláda také bude mít možnost udělovat výjimky.

Na obchodování s Tureckem má dohlížet Centrální banka.

„Nechceme se sami seknout ani do ruky, ani do nohy. Sankce mají být zaměřeny v prvé řadě na to, aby minimálně poškodily ruskou ekonomiku,“ objasnil nejmenovaný vládní představitel. Právníci podle listu mají výhrady k nejasným formulacím v návrhu usnesení.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na sestřelení ruského letounu nařídil koncem listopadu sankce proti Turecku, které například zakazují dovoz potravin a zemědělských plodin, pozastavují vládní programy spolupráce a omezují zaměstnávání tureckých občanů v zemi.

Turci se v Rusku podíleli na stavbách za miliardy dolarů. Rusko z Turecka dováželo především rajčata a citrusy. Zákaz postihl také dovolené ruských turistů v Turecku, které je pro Rusy jednou z nejoblíbenějších destinací.

Rozšíření sankcí ale podle listu vypadá "docela měkce". Představitelé řady odvětví si úlevou oddychli, což platí zejména o přepravcích v automobilové dopravě, maloobchodu a pro pivovarnictví. Turecká společnost Anadolu Efes totiž se svými šesti pivovary v zemi ovládá zhruba 13 až 14 procent ruského trhu.

Odškodné za sestřelené letadlo

Turecko má také zaplatit odškodné za sestřelený ruský bombardér. Agentuře RIA to řekl zástupce ruského ministra zahraničí. Ankara má podle něj také garantovat, že se podobný incident už nebude opakovat.

Podle tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu není možné požadavky Moskvy splnit.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme