Ruské akce v Sýrii přispívají k nestabilitě regionu, myslí si generální tajemník NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg varoval Rusko před dalším narušováním tureckého vzdušného prostoru. Stoltenberg obvinil Rusko, že svými akcemi neposiluje stabilitu regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bruselu | Zdroj: Reuters

Ruský stroj zapojený do náletů v Sýrii v sobotu vlétl nad turecké území. Ankara proto vyslala dvě stíhačky F-16, které letoun eskortovaly.

Podle dnešního vyjádření ruského ministerstva obrany pilot stíhačky narušil turecký vzdušný prostor jen na několik vteřin, a to vinou navigační chyby.

Při druhém incidentu v neděli ruská stíhačka Mig-29 zaměřila radar na dvě turecká vojenská letadla, která hlídala hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vojenské operaci, kterou Rusko spustilo v Sýrii, mluvil analytik Asociace pro mezinárodni otázky Tomáš Kaválek

„Ruské akce nepřispívají k bezpečnosti a stabilitě regionu. Vyzývám Rusko, aby respektovalo vzdušný prostor Severoatlantické aliance a aby se vyvarovalo akcí, které povedou k eskalaci současné situace,“ prohlásil Stoltenberg.

Kvůli incidentům už svolal mimořádnou schůzku velvyslanců Severoatlantické aliance. Ti Stoltenbergovo stanovisko podpořili a vyzvali Moskvu, aby přestala nezodpovědně narušovat vzdušný prostor Turecka.

„Nesmíme zapomínat na to, že Turecko je členem NATO. A Rusové tímto v podstatě skutečně zkouší, co si mohou v Sýrii dovolit,“ myslí si analytik Asociace pro mezinárodni otázky Tomáš Kaválek

Vojenská operace, kterou před necelým týdnem spustilo Rusko v Sýrii, podle něj zároveň pro Turecko představuje obrovský problém.

„V podstatě už čtyři roky je pro Turecko klíčovým zájmem poškodit a ideálně sesadit prezidenta Asada z jeho postu a změnit tam režim. Tím, že tam Rusové poslali letadla, vojáky i vrtulníky a vypadá to, že ta přítomnost se bude ještě navyšovat, má Turecko samozřejmě mnohem menší páky na to, aby Asada poškodilo. A navíc Rusové právě bombardují islamistické rebely, kteří jsou v podstatě sponzorovaní Tureckem,“ dodal Kaválek.

ČRo, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme