Ruské jednotky se začnou z Gruzie stahovat v pondělí v poledne

Ruská armáda se začne podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva zítra stahovat z Gruzie. Medveděv to slíbil v telefonickém rozhovoru francouzské hlavě státu Nicolasi Sarkozymu. Z Gruzie celý den přicházely rozporuplné zprávy o pohybech ruské armády. Její představitelé na místě tvrdili, že vojáci začali odcházet. Ruské ministerstvo obrany ale tyto informace popřelo. Některá klíčová místa v Gruzii má ruská armáda i v těchto chvílích stále pod kontrolou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské jednotky v gruzínském vnitrozemí

Ruské jednotky v gruzínském vnitrozemí | Zdroj: ČTK

Ruští vojáci stále zůstávají ve městě Gori poblíž hranice s Jižní Osetií, byť jich podle aktuálních informací oproti uplynulým dnům ubylo. Vojáci také stále kontrolují stanoviště ve městě Iguety, zhruba 35 kilometrů od Tbilisi. Velitel ruských sil v Gruzii, generál Vjačeslav Borisov podle svého tvrzení vydal rozkaz, aby je nahradili příslušníci ruských mírových sil. Gruzínské úřady nicméně několikrát zopakovaly, že je pro ně přítomnost jakýchkoliv ruských vojáků poblíž hlavního města nepřijatelná.

Ke stažení na pozice před začátkem konfliktu minulý čtvrtek zavazuje obě strany podepsané příměří. Rychlý odchod ruských jednotek očekává podle svých slov také německá kancléřka Angela Merkelová. Ta po jednání s prezidentem Michailem Saakašvilim v Tbilisi prohlásila, že se Gruzie může stát členem Severoatlantické aliance, pokud bude chtít.

Gruzínský prezident Michail Saakašvilli na dnešní tiskové konferenci zdůraznil prioritu celistvosti Gruzie: "Jednu věc bych chtěl zdůraznit: Gruzie se nikdy nevzdá žádné části svého území. Ať se stane cokoliv, nikdy se nesmíříme s pokusy o odtržení některých regionů ve snaze legalizovat etnické čistky, dostat Gruzii na lopatky a podkopat její demokratický systém."

Ruské armádní jednotky by se podle prezidenta Dmitrije Medveděva měly začít z Gruzie stahovat, jak to předpokládá přijatý mírový plán, v pondělí kolem poledne. Zatím ale stále zůstávají hluboko na gruzínském území, na pozicích zhruba 35 kilometrů od hlavního města Tbilisi. Pod kontrolou mají téměř celou hlavní dopravní tepnu, která spojuje západ Gruzie s východem, a také všechna velká města podél ní.

Před vážnými důsledky pro vztahy Ruska a Evropské unie varoval ruského prezidenta jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy. Ke zhoršení vztahů by podle něj došlo v případě, že by se ruské ozbrojené síly z této zakavkazské země nestáhly.

Francouzského prezidenta za jeho přístup k řešení konfliktu v Gruzii ale kritizuje jeho polský protějšek Lech Kaczyński. Sarkozy podle Kaczyńského udělal chybu, že svou iniciativu nekonzultoval s jinými evropskými zeměmi.

"Prezident Sarkozy měl projednat své mírové návrhy se zeměmi, které se o Gruzii zajímají dlouhodobě - s Polskem, Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Místo toho ale vedl konzultace v Moskvě," řekl polský prezident v rozhovoru pro týdeník Newsweek. Podle Lecha Kaczyńského není možné přistoupit na to, že se o těchto záležitostech rozhoduje jen v Paříži, Berlíně a občas v Londýně.

Sarkozy podle jeho názoru v Moskvě nedostatečně hájil územní suverenitu Gruzie, což se teď vymstilo. Polský prezident stejně ostře kritizoval i vládu premiéra Donalda Tuska, která je podle něj proruská. Lech Kaczyński odmítá názory, že celý konflikt vyvolala Gruzie útokem na Jižní Osetii. Podle polského prezidenta je agresorem jednoznačně a pouze Rusko.

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme