Ruské jednotky stále zůstávají na východní Ukrajině, upozorňuje NATO

Zdroje Severoatlantické aliance prý nemůžou potvrdit slova ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že se z východu země stáhla většina ruských jednotek. Podle informací NATO zůstává na sporném území asi tisícovka ruských vojáků i velké množství armádního vybavení. 20 tisíc ozbrojenců je prý na hranicích s Ukrajinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté na kontrolním stanovišti nedaleko mezinárodního letiště v Doněcku | Zdroj: Reuters

Hladce se nedaří naplnit ani dohodu o výměně zajatců mezi Kyjevem a separatisty. Ti tvrdí, že druhá strana vše záměrně zdržuje a vyžaduje zbytečné byrokratické formality.

Dnes mělo dojít k výměně asi třicítky zajatců z každé strany, proces se ale nakonec pozastavil. Komplikací může být i to, že zadržovaní lidé se nenacházejí na jediném místě. Předpokládá se přesto, že do konce týdne by – pokud se příměří udrží – mohlo být osvobozeno několik set osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Doněcku sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Klid zbraní v Doněcké a Luhanské oblasti stále platí, nejsou hlášeny žádné větší incidenty. V samotné východoukrajinské metropoli je rušněji, i když se situací v době, než bylo příměří uzavřeno, se to prý nedá srovnat.

„V noci to bylo docela hlasité a hlučné. Někde na okraji centra Doněcku stálo dělo, které střílelo v pravidelných intervalech směrem k letišti,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

„Z druhé strany nepřicházely žádné odpovědi, čili bylo to takové jednostranné ostřelování. I to leccos vypovídá o příměří. To ovšem samozřejmě porušují obě strany. I přes den se ze vzdálenosti ozývaly takové tlumené rány, které svědčily o tom, že nejenom oblast letiště, ale i některé městské část byly terčem zásahu, ale zase nijak masového,“ dodává.

Na Ukrajině prý padly 2000 ruských vojáků. Moskva to popírá

Od počátku ozbrojených střetů na východě Ukrajiny prý zahynuly už dva tisíce příslušníků ruské armády, dalších osm tisíc vojáků bylo údajně zraněno. S odvoláním na údaje ukrajinské rozvědky to dnes v Kyjevě oznámil armádní mluvčí Andrij Lysenko.

„V ruské společnosti roste nespokojenost, vyvolaná informacemi o smrti velkého počtu ruských vojáků na Ukrajině,“ uvedl mluvčí. „Zvláštní znepokojení vyvolává fakt, že Moskva dál popírá přítomnost svých vojsk na ukrajinském území,“ dodal.

EU v pátek přitvrdí protiruské sankce. Do budoucna zváží jejich zmírnění

Číst článek

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič na dnešní tiskové konferenci v Moskvě znovu odmítl, že by na Donbasu bojovali i příslušníci ruské armády.

„Ruští vojáci na Ukrajině nebyli a nejsou, ruská armáda tam nebojuje. Jsou tam dobrovolníci, kteří nedokázali nečinně přihlížet událostem v Doněcké a Luhanské oblasti,“ upozornil Lukaševič.

Martin Dorazín, ČTK, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme