Ruské jednotky zabily vůdce čečenských povstalců Basajeva

Vůdce čečenských separatistů je mrtev. Teroristu, který je odpovědný mimo jiné za útok na školu v Beslanu, zlikvidovaly v noci na dnešek speciální jednotky v Ingušsku, oznámil šéf ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Nikolaj Patrušev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šamil Basajev | Foto: AFP

"V noci na dnešek se v Ingušsku uskutečnila speciální operace, při níž byl zabit Šamil Basajev a řada dalších povstalců," uvedl Patrušev.

Podle Patruševa rebelové připravovali v Ingušsku velký teroristický útok, který chtěli spáchat u příležitosti setkání skupiny nejvyspělejších států světa G8 tento týden v Petrohradu.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že zabití Basajeva je odplatou za mrtvé děti v Beslanu a všechny teroristické útoky, které měl Basajev v Rusku na svědomí. Putin zároveň rozhodl, aby všem účastníkům protiteroristické operace v Ingušsku bylo uděleno státní vyznamenání.

Během posledních let se zpráv o smrti Basajeva objevilo hodně, tentokrát je ale zřejmě informace definitivní. Ruská politická elita to označuje jako tečku za válkou na Severním Kavkazu a posílení vlivu Moskvy v Čečensku.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme