Balt brázdí maskované ruské špionážní lodě. Mají hledat zranitelná místa elektráren nebo potrubí

Baltské moře podle skandinávských médií brázdí desítky ruských lodí, které hledají zranitelná místa například podmořské infrastruktury. Vyplývá to z rozsáhlé investigativní spolupráce čtyř veřejnoprávních médií ze severu Evropy. Lodě pod civilním krytím zkoumají například větrné elektrárny nebo podmořská potrubí.

Stockholm/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská strana přímo na moři napadla ukrajinské lodi

Špionážních lodí mají Rusové podle novinářů desítky, jejich počet odhadují na 50 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Za investigativním projektem stojí veřejnoprávní televize Švédska, Norska, Dánska a Finska. Společně analyzovaly plavby ruských civilních lodí a sledovaly zachycenou rádiovou komunikace.

Rusko podle ukrajinské rozvědky přechází do defenzivy. Velká jarní ofenziva se mu nepodařila

Číst článek

Zaměřily se také na vypínání transpondérů ruských lodí, tedy to, že lodě a jejich činnost přestanou být vidět na radarech. Projekt novináři nazvali Skuggkriget, což ve švédštině znamená Stínová válka. 

Zjištění o pohybu ruských špionů v Baltském moři je výsledkem roční práce, která začala loni na jaře. Novináři zatím zveřejnili první část investigace, další reportáže ještě slibují.

Údajných špionážních lodí, které ale masují za civliní, mají Rusové podle novinářů desítky, jejich počet odhadují na 50. Jen Švédsko ve svých vodách zaznamenalo 27 různých plavidel.

Nacházela se přitom často na specifických místech, například v přístavu Brofjorden s největší ropnou rafinérii na severu.

Jiná loď se zase objevila u velké vojenské základny v Kalmaru nebo v přístavním městě Halmstad, kde se nachází švédská protiletecká obrana. Lodě měly zájem také o větrné elektrárny a kabely, které vedou po dně Severníoh moře.

Maskovaní muži na palubě

Zda se skutečně jedná o špionážní lodě, zatím nelze s jistotu říci. Vše tomu ale podle novinářů nasvědčuje. Lodě mají nezvyklé plavební dráhy, které nedávají smysl pro plavidla takového typu. Navíc u daných míst často zpomalují.

Dvě z nich také prohledávala norská policie a našla v nich zamčené radiovysílače s extrémně velkým dosahem, což k běžné výbavě takových plavidel větišnou nepatří.

Pozornost vzbudilo také setkání dánského televizního týmu s lodí Admiral Vladimirsky, což je oficiálně vědecké expediční plavidlo. 

Na palubu lodi před zraky novinářů vystoupilo několik maskovaných mužů v uniformách, jeden z nich měl přitom neprůstřelnou vestu a automatickou zbraň.

Třináct let za špionáž pro Rusko. Britský soud poslal za mříže bývalého pracovníka ambasády v Berlíně

Číst článek

Za současných podmínek severské vlády situaci nemohou nijak regulovat, protože ruské lodě jsou oficiálně komerční nebo vědecká plavidla. Mají tedy právo proplouvat zónami mimo teritoriální vody bez omezení. 

Skandinávští novináři také při svém pátrání zjistili, že jednotlivé země podezřelé ruské lodě aktivně sledují. Kromě toho a doprovodu při plavbě s nimi ale nemohou nic dělat.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme