Ruské ministerstvo zahraničí: Výroky Schwarzenberga o Rusku jsou nekorektní

Ruské ministerstvo zahraničí označilo za "protiruské" výroky, které odcházející ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pronesl minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Ministr vysvětloval důvody vyřazení Aeroflotu ze soutěže o ČSA a stručně se dotkl i fungování současného ruského vedení. Ruští představitelé se podle agentury Interfax domnívají, že ministrova slova nepřísluší šéfovi diplomacie státu, který stojí v čele Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml | Foto: Petr Jansa

Mluvčí ruského resortu diplomacie Andrej Něstěrenko označil výroky odcházejícího ministra Schwarzenberga za nekorektní, nepřátelské a zatížené ideologickými stereotypy. Komentář týkající se účasti Aeroflotu v soutěži o privatizaci Českých aerolinií pak za předpojatý.

Karel Schwarzenberg v rozhovoru objasnil vyřazení ruských aerolinek, ve kterých má většinový podíl ruský stát, z tendru bezpečnostními riziky. Zároveň stručně komentoval směřování současného ruského vedení s tím, že ho prezident Dmitrij Medvěděv svými kroky ve funkci nepřekvapil.

Pro Moskvu byl odcházející Topolánkův kabinet v posledních měsících častým terčem kritiky, především kvůli rozhodnutí vybudovat na českém území radarovou základnu amerického protiraketového štítu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme