Ruské místní volby provází nezájem voličů. Nevěří, že by mohly něco změnit

Více než 46 milionů obyvatel Ruské federace má právo volit v nedělních místních volbách. Někde vybírají hlavy federálních republik, jinde gubernátory nebo oblastní parlamenty a většinou místní zastupitelstva, jako například v Moskvě, kde by mohla uspět i demokratická opozice. Ta by se tak mohla alespoň do nejnižších pater ruské politiky. Sráží ji však nízká volební účast a nedůvěra ve změnu politické situace.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin ve volbách do moskevského zastupitelstva

Ruský prezident Vladimir Putin ve volbách do moskevského zastupitelstva | Foto: Yuri Kadobnov | Zdroj: Reuters

Volební okrsek číslo 57 v Krasnoselském obvodu Moskvy. Do volební místnosti ve třetím patře sportovní školy Sokol se trousí místní voliči, dopoledne hlavně starší generace, která je zvyklá k volbám chodit, jako pan Igor Valentinovič.

„Žádná velká očekávání nemám. Volit budu mladou generaci, kandidáty, kteří se se voleb účastní sami za sebe, samostatně a ne na základě stranického seznamu. Mě nezajímá, jestli jsou z Jednotného Ruska nebo od komunistů. Mně jde o jejich programy a chci, aby se tito lidé zajímali hlavně o svůj volební obvod, aby to byli zdejší lidé, Moskvané,“ řekl pan Valentinovič Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína o místních volbách v Rusku

Vadí mu například to, že se místní radnice rozhodla v tomto obvodě povolit stavbu obrovského hotelu, která obyvatelům této poklidné čtvrti, na okraji centra hlavního města, dlouho znepříjemňovala život. Hotel stavěli tak, že se tady nedalo žít. Stěžovali jsme si, ale marně. Nelíbil se mi přístup místních úřadů. Mohli nás přece vyslechnout a hotel stavět tak, aby to pro nás bylo snesitelné. Oni tomu prostě nechali volný průběh.“

Volební místnosti jsou pod dohledem kamer, voliči za plentou vyplní hlasovací lístky a vloží je do elektronické urny, která jim za jejich volbu poděkuje. Někteří se s elektronickým hlasem pokoušejí komunikovat.

Volební neúčast jako protest proti režimu

Za demokratickou opoziční organizaci Solidarita v Krasnoselském obvodu kandiduje Alla Naumčevová, která říká, že k urnám přišlo do čtrnácti hodin 10-12 procent voličů. A to není mnoho.

Moskva slaví 870. výročí založení. Koncerty a ohňostroje budou stát přes 260 milionů korun

Číst článek

„Význam místních voleb je ve skutečnosti velký. Pokud opozice bude mít v Moskvě velký počet poslanců, může získat značný vliv na městskou politiku a něco konkrétního pro město a jeho obyvatele udělat. Vládnoucí strana Jednotné Rusko, jak víme, nedělá nic.“

Alla Naumčevová si nedělá iluze, že opozice bude v Moskvě vládnout, ale chce se, pokud ji občané zvolí, soustředit na kontrolu těch, kteří o komunálních záležitostech budou rozhodovat.

„Chtěla bych dohlédnout na to, abychom správně využívali rozpočet, aby ho nerozkradli, aby dobře fungovaly komunální služby a snížily se odvody do fondů oprav domů. Chtěla bych více dětských hřišť a levnější parkování a vůbec řešení parkování ve dvorech.“

Alla vidí svou roli v řešení problémů obyčejných lidí.

„Pokud lidé uvidí, že jim opoziční poslanec dokáže reálně pomoci, pak mu v příštích volbách budou možná více věřit. Ze své předvolební kampaně vím, že 80 procent lidí místním volbám nevěří vůbec. Myslí si, že všechno se stejně rozhoduje někde hodně vysoko nahoře a že místní poslanci za nic neodpovídají a nic nedělají. A oni opravdu nedělají nic. To je, oč tu běží.“

V Moskvě zemřel napadený aktivista, který hlídal provizorní památník Borise Němcova

Číst článek

Část ruských opozičních politiků i jejich voličů si myslí, že k volbám nemá smysl chodit. Stejně se nic nezmění a účast v pochybných volbách navíc zbytečně legitimizuje režim, se kterým oni bytostně nesouhlasí. Mladá politička Alla Naumčevová takový přístupem odmítá.

„Vždy je lehčí sedět na pohovce, než se pokusit něco změnit. Jednou z možností jsou volby. Nebudu říkat, že v Rusku jsou volby čestné. Na federální úrovni čestné nejsou a minulé parlamentní volby to potvrdily. Na místní úrovni je ale šance vyhrát, tam rozhoduje třeba deset hlasů. Pokud budou v našem obvodu z deseti poslanců dva opoziční, budou mít možnost kontrolovat procesy, například rozpočet. Kdybych si byla jistá, že v těchto volbách nejde zvítězit, neúčastnila bych se jich.“

Podle oficiálních údajů hlasovalo v Moskvě do 15 hodin jen necelých devět procent voličů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme