Ukrajinská prokuratura objevila v Chersonu čtyři ruské mučírny. Moskva válečné zločiny popírá

Ukrajinská prokuratura informuje o nálezu čtyř míst, kde podle ní ruské jednotky za okupace Chersonu brutálně mučily nezákonně zadržované lidi. Mučírny zřídili v budovách vazebních věznic a policejních oddělení, uvedl ukrajinský úřad na svém webu. Moskva navzdory mnoha svědectvím dlouhodobě popírá, že by se její vojáci dopouštěli na Ukrajině zločinů.

Cherson (Aktualizováno: 20:10 21. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti namalované ruskými vojáky na podporu ruské invaze na Ukrajinu v budově, kde byli během ruské okupace Chersonu mučeni Ukrajinci

Graffiti namalované ruskými vojáky na podporu ruské invaze na Ukrajinu v budově, kde byli během ruské okupace Chersonu mučeni Ukrajinci | Foto: Celestino Arce/NurPhoto | Zdroj: Reuters

„Byly zajištěny části gumových obušků, dřevěná pálka, zařízení, jímž okupanti týrali civilisty elektřinou, žárovka a náboje ze zdí,“ informuje prokuratura, podle níž se v jedné místnosti našla také část trubky a pouta.

Rusové se z Chersonu stáhli spořádaně. Přesto dál čelí vnitřním problémům, píše britská rozvědka

Číst článek

„Využívali různé metody mučení, fyzického i psychického násilí,“ obvinil ukrajinský úřad ruské okupační síly. Vyšetřování pokračuje, poznamenala kancelář generálního prokurátora, která dále uvádí, že se snaží dohledat všechny oběti.

Ukrajinská armáda osvobodila Cherson od ruské okupace kolem 11. listopadu, Kyjev poté opakovaně obvinil ruské síly z páchání válečných zločinů a zvěrstev v Chersonské oblasti, poznamenala agentura AFP.

Moskva na tato obvinění podle ní dosud nereagovala. Ruské úřady - navzdory množícím se svědectvím - dlouhodobě popírají páchání zločinů na Ukrajině.

Devětašedesátiletý Oleksandr Maksimenko nedávno řekl stanici BBC, že ho ruské jednotky v době okupace Chersonu zadržovaly déle než měsíc v mučírně na policejní stanici.

Následky ruské okupace

Byl v místnosti s dalšími 15 muži, kteří byli nemilosrdně biti a mučeni, přičemž některé z nich jejich trýznitelé zabili elektrickým proudem, píše BBC s odvoláním na svědectví Maksymenka. Stanice před několika dny také informovala o tom, že Ukrajina oznámila nález 63 mrtvých civilistů u Chersonu, kteří měli na tělech známky mučení.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko v pondělí oznámil, že kvůli rannímu ruskému ostřelování Chersonu zemřel jeden člověk.

„Do oblastní nemocnice byli převezeni čtyři lidé se zraněními. Během hospitalizace bohužel jeden člověk zemřel,“ sdělil podle ruskojazyčné služby BBC Tymošenko. Kromě toho jedna žena utrpěla zranění při ruském ostřelování předměstí Antonivka, dodal.

‚Slíbila jsem, že se vrátím.‘ Do Chersonu přijel z Kyjeva první vlak od začátku války

Číst článek

Obyvatelé Chersonu nemohou uniknout připomínkám děsivých osmi měsíců, které strávili pod ruskou okupací, napsala před pár dny agentura AP. Řada lidí se podle ní pohřešuje, všude jsou miny, mnoho obchodů a restaurací má zavřeno, lidé nemají dost elektřiny a vody.

Ve dne i v noci přitom slyší exploze, bojuje se hned za řekou Dněpr. Po stažení invazních sil z Chersonu na levý břeh Dněpru se ruské pozice nacházejí za řekou přímo naproti městu, podotkla BBC. Dělostřelecké ostřelování Chersonu a jeho okolí téměř neustává, řekl jí jeden z místních obyvatel.

Navzdory těžkostem vyjadřují obyvatelé směs úlevy, optimismu a dokonce radosti - v neposlední řadě i díky znovunabyté možnosti se svobodně projevovat, píše AP o městě, kde z původních téměř 300 000 obyvatel zůstalo přibližně 80 000.

Ruské jednotky obsadily Cherson krátce po začátku invaze a na podzim se ho Moskva pokusila anektovat. Nedávno se z něj ruská armáda pod tlakem ukrajinské protiofenzivy stáhla na levý břeh Dněpru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme