Ruské nálety zasáhly umírněné povstalce, zemřelo 36 lidí, tvrdí syrská opozice

Rusko ve středu zahájilo vojenské operace v Sýrii. Podle Moskvy bylo cílem náletů 20 pozic Islámského státu. Západní země o tom ale pochybují. Ruská letadla se totiž pohybovala nad oblastmi, kde Islámský stát neoperuje. Už dnes spolu chtějí ruská a americká armáda o vojenských operacích v Sýrii jednat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský Homs, ze kterého zbyly jen trosky

Syrský Homs, ze kterého zbyly jen trosky | Foto: Robert Mikoláš

Syrská opozice tvrdí, že ruské nálety zasáhly Západem podporované umírněné povstalce v okolí měst Homs a Hamá.

„Ruské nálety usmrtily 36 nevinných lidí ve čtyřech různých částech Homsu. Všechny tyto čtvrtě bojovaly proti Islámskému státu a odrazily ho,“ uvedl šéf syrské opoziční rady Chálid Chodža.

Veškeré oběti ruských útoků jsou podle něj z řad civilistů. „Je mezi nimi i pět dětí,“ zdůraznil Chodža a dodal, že záměrem Ruska není bojovat proti džihádistům, ale udržet při životě prezidenta Bašára Asada.

Znepokojení nad skutečnými cíli ruských náletů vyjádřilo i NATO. „Jsem znepokojen zprávami, že ruské nálety nebyly namířeny proti Islámskému státu,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Od války v Afghánistánu je to po třiceti letech poprvé, kdy Moskva vojensky zasahuje ve vzdálené zemi.

Kvůli ruským náletům v Sýrii zasednou k jednacímu stolu armádní představitelé Ruska a Spojených států. Sejít by se mohli už dnes. Cílem je předejít tomu, aby se letecké údery obou států nestřetly. Shodl se na tom americký ministr zahraničí John Kerry se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme