Rusové druhým dnem mohou volit do federálního parlamentu. Množí se stížnosti na excesy

V Rusku pokračují třídenní volby. Lidé při nich hlasují do federálního parlamentu i do regionálních zákonodárných sněmů a místních zastupitelstev. V části regionů volí přímo i gubernátory a nejvyšší vedení.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost ve městě Rostov na Donu

Volební místnost ve městě Rostov na Donu | Foto: Sergey Pivovarov | Zdroj: Reuters

Stejně jako loňské hlasování o ústavní reformě jsou i letošní volby s poukazem na pandemii vícedenní. Oproti dřívějšku ale tentokrát už nejsou kamerové záznamy z volebních místností volně dostupné komukoliv, omezený počet přístupů mají i samotní kandidáti a politické strany.

Za první volební den, pátek, ohlásili volební pozorovatelé excesy na vícero místech. Například ve městě Balašicha u Moskvy kamery zachytily, jak členka volební komise vydává hned několik lístků z každé hromádky, se kterými pak dotyčný míří odvolit.

V téže volební místnosti zaznamenaly i ženu, která odevzdala hned osm hlasů. Poté, co na incidenty upozornili pozorovatelé, byly nakonec tamní hlasy zneplatněné.

Za pokus vhodit více hlasů do urny zadržela v Petrohradě policie jednoho voliče přímo ve volební místnosti. V jiné si všimli ženy, která hlasovat přišla s celým štosem falešných hlasovacích lístků. Při pokusu o útěk ji pak rovněž zadržela policie.

V Petrohradě tamní zpravodajský web Fontanka upozornil i na anomálně vysoký počet žádostí o hlasování z domova. Tedy takové, kdy členové volební komise vyrážejí s mobilní urnou přímo za voliči. Při tomto typu hlasování se v Krasnodarském kraji na jihu Evropské části Ruska tamní volební komise vrátila z výjezdu s urnou, v níž byly viditelné vhozené celé štosy lístků.

Fronty státních zaměstnanců

V Moskvě, nedaleko známé ulice Arbat, se zase před jednou z volebních místností tvořily už od rána dlouhé fronty státních zaměstnanců. Někteří v nich museli čekat i několik hodin. Moskevská komise a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítli obvinění, že by dotyční dostali nařízeno hlasovat hned první den.

Stížnosti, že pokyn jít k volbám dostávají celé pracovní kolektivy, zejména státních zaměstnanců, zaměstnanců příspěvkových organizací nebo firem profitujících ze státních zakázek, provázely volby v Rusku i v minulosti. Ruská ústřední volební komise aktuálně dostala necelou stovku oficiálních stížností na nucené hlasování. Ve čtvrtině případů mělo jít o hlasování po internetu, které můžou využít voliči v Moskvě a ještě šesti dalších ruských regionech.

Podmínky pro demokratické volby v Rusku neexistují. Jednotné Rusko si udrží většinu, tvrdí politolog

Číst článek

Zahraniční pozorovatelé

Vůbec poprvé od roku 1993 současné ruské volby nemonitorují pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Organizace původně chtěla do Ruska vyslat 500 pozorovatelů, Moskva jich ale s poukazem na epidemickou situaci povolila jen 60. OBSE poté pozorovací misi zcela zrušila s tím, že v tomto počtu podle ní nelze zajistit efektivní a důkladné monitorování hlasování.

Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilová informovala, že volby má monitorovat celkem přes 400 tisíc pozorovatelů. V naprosté většině jde o místní pozorovatele, z nichž největší část vysílají samotné politické strany. Zahraničních pozorovatelů bude v Rusku podle Pamfilovové nakonec dohromady 250. Tedy polovina toho, kolik jich chtěla poslat do Ruska jenom OBSE. O počtech rozhodovalo ruské ministerstvo zahraničí.

Velkou část z těchto přítomných zahraničních pozorovatelů vysílají organizace a struktury sdružující spřátelené země bývalého Sovětského svazu. Pět lidí se ale nakonec rozhodlo poslat i třeba Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Nové ukrajinské sankce

Hlasování se koná také na víc než tisícovce míst na anektovaném Krymu a volit mohou taky obyvatelé východoukrajinských regionů ovládaných separatisty. Ti, kteří získali ruské občanství, můžou hlasovat buď po internetu, anebo osobně v jihoruské Rostovské oblasti. Tedy oblasti, která s těmi regiony sousedí. Jsou to první ruské parlamentní volby, ve kterých můžou obyvatelé východoukrajinských regionů ovládaných povstalci takto hlasovat.

Plat pár tisíc a místo penze možná dřív smrt. Do malého obvodu na Volze putují i hlasy Rusů z Česka

Číst článek

Prezident Vladimir Putin jim svým výnosem před dvěma lety umožnil ve zrychlené proceduře získat ruské občanství. Doteď ho takto získalo přes 600 tisíc z nich.

Vedení jedné ze dvou samozvaných republik, takzvané Doněcké lidové republiky, avizovalo, že se chystá na volby do Ruska vypravit přes 800 zvláštních autobusových spojů a 12 vlaků. Tamní lídr Děnis Pušilin to označil za další krok k integraci Donbasu do Ruské federace..Ukrajinská vláda chce kvůli hlasování obyvatel Donbasu a Krymu zavést nové sankce. Tajemník ukrajinské národní bezpečnostní rady Oleksij Danilov uvedl, že sankce se mají dotknout všech, kdo se podílejí na konání voleb na územích, která Ukrajina považuje za okupovaná. Tedy kandidátů, členů volebních komisí i pozorovatelů. Jak avizoval předseda parlamentu anektovaného Krymu Vladimir Konstantinov, na poloostrov mají přijet z Francie, Slovenska, Srbska, ale i dalších zemí.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme