Ruské řidiče i chodce děsí počet nehod

Recept na to, jak srazit počet zbytečných úmrtí pod koly aut, hledají v těchto dnech v Moskvě odborníci z celého světa. Paradoxně přitom právě Rusko patří v počtu havárií k lídrům. Ruské silnice by totiž za bezpečné označil jen málokdo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava ve městě (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Statistiky jsou neúprosné - jen za necelý letošní rok zahynulo pod koly aut přes 21 tisíc lidí. Například v hustém moskevském provozu jsou nehody skutečně na denním pořádku.

Maximální pozornost

"Člověk musí být maximálně ostražitý, jen tak se jako chodec můžu cítit bezpečně. Třikrát se rozhlédnout, i když přecházím na zelenou. Děti zásadně jen za ruku, kočárek nikdy nevystrkovat do ulice jako první," vyjmenovává reportérce Českého rozhlasu pravidla 28letá matka dvou dětí Jelena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Kabrhelové o silniční nehodovosti v Rusku

"Já se pohybuju hlavně v autě a můžu potvrdit, že lidé tu k sobě na silnicích nejsou zrovna ohleduplní. Řidiči porušují předpisy, občas ale pochybí i chodci," říká mi šedesátnice Natálie Davidovna. Potkáváme se před jednou ze škol v centru Moskvy, kam Natálie přišla vyzvednout svého vnuka.

"Je tu hodně autohavárií, ale já se na silnici cítím bezpečně. Ve škole se učíme pravidla silničního provozu, co můžeme a co ne," hlásí sedmiletý Irákli a povzdechne si, že občas musí učit i vlastní rodiče, co všechno udělali špatně.

Právě jeho škola patří v Moskvě mezi propagátory vzdělávání v oblasti bezpečnosti dopravy. To je podle ředitelky Taťány Šipkové jeden z důležitých předpokladů, aby se situace začala zlepšovat.

Vzdělávat a investovat

"Na silnici zahyne ročně množství dětí, další tisíce jsou zraněny, musíme s tím něco dělat," říká Taťána Šipková, mimo jiné také členka vládní komise pro bezpečnost provozu. A kde ona jako dlouholetá aktivistka vidí příčiny neutěšeného stavu na ruských silnicích?

"V posledních letech se toho mnoho změnilo, lidé se musejí naučit, že mají nějakou odpovědnost. Dřív bylo pro mnohé z nás nemyslitelné pořídit si auto, dnes je to jinak, auta jsou dostupnější, ale to také znamená, že za volant tak často usedají řidiči, kteří na to absolutně nejsou připravení," varuje Taťána Šipková.

Podle ní jsou klíčem ke zlepšení kromě vzdělávání také investice do zastaralé dopravní infrastruktury a přísnější postup proti provinilcům.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme