Ruské úřady čelí kritice kvůli zákazu adopcí dětí do Spojených států

Tlak na ruské úřady kvůli spornému zákonu o adopcích do USA sílí. K respektování práv dětí vyzval ruské zákonodárce Mezinárodní fond pomoci dětem UNICEF. Kritika narůstá také v samotném Rusku. Nově se k ní přidalo i ministerstvo spravedlnosti. Zákaz adopcí do Spojených států je součástí odpovědi na americký ‚zákon Magnického‘. Norma teď čeká na podpis prezidenta Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Kreml | Foto: CC SA 1.0, Vladimir Rudakov

Ruské ministerstvo spravedlnosti podle listu Izvěstija poukazuje na to, že nové úpravy jsou v rozporu se zákonem o rodině, který nepočítá s omezením práva na osvojení dětí.

Odporují také konvenci o právech dítěte, která zaručuje nezletilým právo na adopci, pokud nenajdou adekvátní péči v rodině ve své vlastní zemi.

Odpověď na americký 'zákon Magnického', který zavádí sankce pro ruské úředníky podílející se na porušování lidských práv, v minulých dnech kritizovalo i několik členů ruské vlády.

Přes sto tisíc lidí podepsalo protestní petici. Kromě zákazu adopcí počítá zákon také se zákazem všech nevládních organizací, které čerpají peníze ze Spojených států a zabývají se politickou aktivitou.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme