Ruské úřady komplikují život gruzínské komunitě v Moskvě

Napětí mezi Ruskem a Gruzií pokračuje. Vyhrotilo se minulý týden zatčením a obviněním skupiny ruských důstojníků vojenské rozvědky ze špionáže. Rusko už včera až do odvolání přerušilo veškeré dopravní a poštovní spojení s Gruzií. Teď navíc ruská milice prověřuje v metropoli a okolí firmy a objekty patřící Gruzínům. Zadržení Rusové už jsou sice zpátky ve vlasti, moskevské vedení ale zatím sankce rušit nemíní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zadržený ruský důstojník v Gruzii | Zdroj: ČTK

V Rusku začala masová protigruzínská kampaň. V Moskvě a okolí prověřuje milice firmy patřící Gruzínům, ruská Federální migrační služba zpřísnila udělování víz občanům Gruzie, v metropoli se ruší představení gruzínských umělců. Komentáře některých provládních ruských deníků jsou naladěny silně proti Gruzii.

Zavírají se také gruzínské restaurace a policie uvádí, že zlikvidovala skupinu gruzínských nájemných vrahů a vymahačů, kteří jsou odpovědní za smrt sedmi lidí. Výsledkem protigruzínských opatření má být i pozatýkání skupiny falšovatelů dokumentů, která umožňovala hledaným gruzínským zločincům legalizaci jejich pobytu v Rusku. Akce se rozšířily i mimo metropoli, v orlovské oblasti zatkli 12 Gruzínců, údajně kvůli drogovému dealerství.

Ruský parlament dnes na program svého zasedání zařadil jednání o rusko-gruzínské krizi. Ruští poslanci posuzovali protiruské a protidemokratické postoje Gruzie a odsoudili je stejně jako předevčírem prezident Vladimír Putin, který je označil za politiku státního terorismu. "Nikomu bych nedoporučoval, aby s představiteli Ruska mluvil provokačním a vyděračským tónem," řekl dnes před poslanci Putin.

V napjaté atmosféře poněkud překvapují nejnovější výroky ruského ministra obrany Sergeje Ivanova, který připustil, že Rusko může urychlit odsun svých vojenských jednotek ze základen v Gruzii. "Celkem určitě nebudeme v Gruzii zvyšovat počet vojáků, ale je pravděpodobné, že urychlíme jejich stahování ze země," řekl ruský ministr obrany.

Vyvrátil tak tvrzení velitele ruských ozbrojených sil v Gruzii generála Andreje Popova, který vzhledem k napjaté situaci zpochybnil dohodnutý postup likvidace základen. Gruzínská vláda už delší dobu usiluje o ukončení ruské vojenské přítomnosti ve své zemi. Podle moskevských analitiků byla právě tato skutečnost příčinou nedávného zadržení ruských důstojníků a jejich obvinění ze špionáže.

Na dvou vojenských základnách v Batumi a Achalkalaki působí stále více než čtyři tisíce příslušníků ruské armády. Krom toho je Gruzie spojnicí se základnou Giumri v Arménii, kde jsou dislokovány další tři tisícovky ruských vojáků. Podle vzájemných dohod by mělo Rusko opustit své vojenské základny v Gruzii do roku 2008.

Mária Mikušová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme