Ruské úřady provedly razie v bytech spolupracovníků lidskoprávní organizace Memorial a stíhají jejího šéfa

Ruské úřady v úterý zahájily stíhání šéfa rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova, informovala agentura AFP. Prokuratura Orlova viní z „veřejných aktivit zaměřených na diskreditaci“ ruských ozbrojených sil. Jde o článek zákona používaný proti kritikům války na Ukrajině. Organizace Memorial byla v říjnu 2022 jedním ze tří laureátů Nobelovy ceny za mír.

Moskva (Aktualizováno: 16:52 21. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský policista v Moskvě. (Ilustrační snímek)

Policie se v rámci razií vydala nejméně na šest adres včetně bytu šéfa rozpuštěného lidskoprávního centra Olega Orlova nebo jeho zástupce (ilustrační foto) | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Sever Meduza v úterý ráno informoval, že ruská policie provedla domovní prohlídky na nejméně šesti adresách lidí spojených s Memorialem, včetně bytu Olega Orlova. 

Policie v naší kanceláři provedla razii a nastříkala na zeď velké ‚Z‘, vzpomíná politický uprchlík z Ruska

Číst článek

Organizace se zabývala výzkumem politických represí v někdejším Sovětském svazu a současném Rusku. Soud ji rozpustil v prosinci 2021 poté, co byla obviněna z porušování kontroverzního zákona o zahraničních agentech.

Ruské úřady viní spolupracovníky organizace z rehabilitace nacismu, s čímž také souvisejí úterní domovní prohlídky. Memorial totiž podle úřadů do svých seznamů pronásledovaných lidí zahrnul i osoby, které během druhé světové války spolupracovaly s nacisty.

Memorial od svého založení v roce 1987 do svých seznamů obětí stalinského teroru zanesl přes tři miliony záznamů. V roce 2022 dostala organizace spolu s ukrajinským Centrem pro občanské svobody a běloruským ochráncem lidských práv Alesem Bjaljackým Nobelovu cenu za mír.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme