Ruské úřady rozpustily přední ultranacionalistické hnutí

Soud v Rusku zakázal aktivity jedné z nejaktivnějších nacionalistických skupin. Úřady označily Hnutí proti nelegální migraci za extremistické. Sdružení je spojováno s prosincovou demonstrací v centru Moskvy, která spustila nejhorší rasové násilí v Rusku od rozpadu Sovětského svazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: stock exchange

Moskevský soud se v rozhodnutí opřel o závěry vyšetřovatelů, podle nichž má hnutí extremistické cíle. Aktivistům, kteří poruší zákaz, hrozí roční pobyt ve vězení.

Ultranacionalistická skupina agitovala za přísnější imigrační zákony a tvrdší kontroly na hranici s postsovětskými republikami ve střední Asii a na Kavkaze. Stála také za každoročním „Ruským pochodem“, jehož účastníci provolávali nacistická hesla a slogany.

Zákaz aktivit hnutí přivítali ochránci lidských práv, kteří jsou zděšeni nárůstem podpory ultranacionalistických a neonacistických hnutí v Rusku. Jenom loni zahynulo v důsledku rasistických útoků v Rusku 37 lidí.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme