Ruské úřady ujišťují, že při požáru na ponorce Jekatěrinburk radiace neunikla

Požár na jaderné ponorce Jekatěrinburk v ruské Murmanské oblasti se podle úřadů podařilo zlikvidovat. Na palubě plavidla ale dál pracují hasiči a záchranáři. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace tvrdí, že z ponorky neunikla radiace a nehoda neznamená žádné riziko. Několik lidí bylo při hašení požáru zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponorka Jekatěrinburk (archivní foto z března 2011) | Zdroj: Reuters

Podle úřadů v Severomorsku naměřily kontrolní stanice v okolí požáru běžné hodnoty radiace. Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu potvrdil, že monitoring se vrací ze zesíleného režimu k normálu.

Ruské úřady ujišťují, že oba jaderné reaktory ponorky byly během požáru mimo provoz. Armáda také odstranila ze 167metrového plavidla všechny zbraně, Jekatěrinburk může nést až 16 mezikontinentálních balistických raket.

Hasiči se v noci požár snažili zlikvidovat s pomocí helikoptér a remorkérů, po hodinách úsilí se nakonec rozhodli plavidlo částečně potopit. Podle úřadů by se po rekonstrukci ponorka měla vrátit do provozu.

Jak ale uvedla s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování agentura Interfax, škody způsobené požárem mohou být tak velké, že armáda bude muset bojové plavidlo vyřadit a zlikvidovat.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme