Ruské úřady zadržely údajného agenta americké CIA

V Rusku krátce zadrželi údajného agenta americké Ústřední zpravodajské služby CIA. Zaměstnanec americké ambasády v Moskvě se podle ruské kontrarozvědky pokoušel naverbovat ke spolupráci ruského zpravodajce. Americké velvyslanectví zatím incident nekomentovalo. Stal se ale v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Washingtonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci FSB zadrželi v Moskvě údajného agenta CIA | Foto: rt.com

Ruská zpravodajská služba FSB tvrdí, že pro údajný pokus o naverbování ruského občana pro spolupráci s americkou CIA zadržela zaměstnance americké ambasády.

Třetí tajemník velvyslanectví Ryan Fogle měl mít u sebe velkou sumu peněz, speciální špionážní techniku, několik paruk a instrukce pro ruského zpravodajce, kterého se měl snažit získat pro spolupráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusové tvrdí, že v Moskvě dopadli agenta CIA. O okolnostech případu a špionážní praxi ve světě hovořil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Fogle údajně nabízel ruskému důstojníkovi 200 tisíc dolarů za drobné služby a milion dolarů v případě dlouhodobého kontraktu. Jen za rozhovor o možné spolupráci mohl Rus dostat 100 tisíc dolarů.

FSB zadržela amerického diplomata, který působil na politickém odboru ambasády, v noci. Ve vazbě strávil několik hodin, poté byl předán americkým úřadům.

Ruské ministerstvo zahraničí ho prohlásilo za personu non grata, území Ruska musí opustit do 24 hodin. Povolalo rovněž amerického velvyslance Michaela McFaula k vysvětlení incidentu, který se stal v době, kdy se Rusko a Spojené státy snaží napravit pošramocené vztahy.

Oteplování vztahů v nedohlednu

Poslední vývoj událostí naznačuje, že Moskvě a Washingtonu se to zřejmě v nejbližší době nepodaří. Mezi oběma zeměmi eskaluje napětí od předloňských parlamentních voleb prohlášených mezinárodními pozorovateli za zmanipulované.

Rusové tehdy obvinili Spojené státy z podpory opozice, která po volbách vyšla do ulic. Olej do ohně následně přilil Magnitského seznam, kterým Spojené státy zavedly sankce proti některým ruským úředníkům.

Americký diplomat zatčený pro verbování agenta měl u sebe vyšší obnos peněz, špionážní techniku a několik paruk. | Foto: ČTK

Američané dosud špionážní incident nijak nekomentovali. Šéf americké diplomatické mise v Rusku poze poznamenal na svém účtu na Twitteru, že k tomu zatím nemá co říci.

Žádné podrobnosti tak ani jedna ze stran nezveřejnila, což ovšem bývá v takových případech obvyklé. Ve špionážních kauzách státy zpravidla zachovávají maximální mlčenlivost.

Agenti působící pod záštitou ambasád svých zemí jsou ve světě běžnou praxí. Otázkou ovšem je, zda za stávající napjaté situace nešlo o ruskou odvetu za Magnitského seznam.

Mohl to být ale také přešlap na straně Američanů, kteří se rozhodli verbovat ruského agenta v době, kdy ruské úřady věnují zvýšenou pozornost práci amerického zastupitelstva.

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme