Ruské velvyslanectví v Damašku zasáhly minometné střely, nikdo nebyl zraněn

Ruské velvyslanectví v syrské metropoli Damašku dnes zasáhly dvě minometné střely ve chvíli, kdy se před ním shromáždili stoupenci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil útok za teroristickou akci, jejímž cílem je zastrašit ty, kteří podporují boj proti Islámskému státu. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že na velvyslanectví útočili islamističtí rebelové ze svých pozic u hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Velvyslanectví je v centru Damašku a po útoku na místě zavládla panika. První střela zasáhla budovu, z níž začal stoupat kouř. Když lidé začali prchat, ozval se druhý výbuch.

Podle agentury RIA Novosti nebyl nikdo z pracovníků úřadu raněn, ale na místě jsou materiální škody. Podle svědků nejsou ranění ani mezi manifestujícími.

Mnozí přišli k ambasádě s portréty prezidentů Ruska a Sýrie Vladimira Putina a Bašára Asada a po výbuchu někteří volali „Budeme svou krví bránit Putina, Asada i Sýrii". Na dalších transparentech stálo „Děkujeme Rusku" a „Sýrie a Rusko společně bojují proti terorismu".

Ruské letectvo útočí převážně na protiasadovskou syrskou opozici | Foto: ČTK/AP

Jeden z účastníků manifestace řekl agentuře AP, že „celý Západ stál proti Sýrii a postavilo se za ni jenom Rusko." „Vše, co o Sýrii říká Putin, je správné," řekl další.

Rusko poslalo do Sýrie bojová letadla, vojenskou techniku i vojáky a 30. září vstoupilo do bojů. Moskva tvrdí, že Rusové útočí na teroristy z IS, avšak nálety se soustřeďují na lokality v západní Sýrii, kde IS téměř nepůsobí. Snaží se vytvořit příhodné podmínky pro syrskou armádu a její spojence tak, aby mohl Damašek zabezpečit velká města na západě a také provincii Latákíja, která je domovem vládnoucích alávitů.

Útok na sídlo IS v Rakkce

Zástupce kurdských oddílů, které bojují na severu země, dnes řekl, že do několika týdnů by měla začít operace proti sídlu IS v provincii Rakka. Tyto oddíly známé pod zkratkou YPG prý už o začátku operace jednají s koalicí, kterou vedou USA a jež na severu Sýrie proti IS bojuje přes rok. Tento týden YPG oznámily, že se připojují k širší koalici arabských a křesťanských oddílů ke společnému boji proti IS. Doufají, že USA jim poskytnou podporu.

Právě v jejím rámci zřejmě spojenci pod vedením USA v noci na pondělí shodili v kurdské provincii Hasaká 50 tun munice. V zásilce byly údajně malé střelné zbraně, náboje a rovněž granáty. Lavrov dnes prohlásil, že velká část amerických zbrojních dodávek se dostává do rukou teroristů.

Při středečním ruském raketovém útoku raket s plochou dráhou letu čtyři tyto střely dopadly na íránském území | Foto: ČTK/AP

Ze Sýrie je dnes hlášen také incident, při němž dopadly rakety vypálené ze Sýrie na Izraelem kontrolovanou část Golanských výšin. Nezpůsobily žádné škody, ale izraelská armáda pak začala ostřelovat pozice syrské armády u hranice.

Další incident ohlásilo také Turecko. Podle jeho armády ohrozila protiletadlová obrana ze syrského území turecká vojenská letadla. Turecko protestovalo už při zahájení ruských operací proti narušování svého vzdušného prostoru ruskými letadly. Podle armády jsou incidenty, za něž je odpovědná protiletadlová obrana, na hranici dlouhé 900 kilometrů téměř denní rutinou.

Sýrie | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme