Ruské volby finišují, opozice viní Putina z manipulací

Parlamentní volby v Rusku jdou do finále. Podle opozice jsou zmanipulované prezidentem Vladimirem Putinem, který je v čele kandidátky strany Jednotné Rusko. Všeobecně se očekává, že právě Putinova strana s přehledem zvítězí. Některé prohřešky proti volebnímu zákonu připustil dokonce i jeden z členů Ústřední volební komise. Ta zaznamenala rekordní účast, která přesáhla 70 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci

Ruští vojáci | Foto: AFP

Zatímco v Západní části Ruska dojídali v sobotu večeři, v té dálněvýchodní, na Kamčatce, už odemykali v nedělním ránu volební místnosti. V celé zemi, rozprostírajícím se v 11 časových pásmech, postupně otevřeli 95.000 volebních středisek.

V moskevské čtvrti Lefortovo se už před devátou ráno pochlubila předsedkyně volební komise Galina Viktorovna, že lidé jsou letos aktivnější. "Všechno jsme připravili, včetně volebních místností podle zákona," řekla.

Jinak to bylo v pětitisícovém městečku Archangelskoje, kde zpravodaj Českého rozhlasu našel na chodbách školy před volebními místnostmi předvolební plakáty nejsilnější strany Jednotné Rusko. "Ne, žádná agitace tady neprobíhá, žádná strana v den voleb neprovádí žádnou agitaci," reaguje na připomínku předsedkyně tamní volební komise.

Z různých částí Ruska přicházely zprávy, že vedoucí nutili své zaměstnance jít do práce a pak společně k volbám, jinde je motivovali ve volebních střediscích horkým čajem a čerstvými pirožky.

Opozičním stížnostem na nejrůznější narušování pravidel voleb do Státní dumy dal částečně za pravdu i představitel Ústřední volební komise Jevgenij Koljušin. "Jsou případy, kdy jsou lidé k hlasování sváženi autobusy," prohlásil Koljušin před novináři.

Ruské parlamentní volby byly spíš celonárodním referendem o popularitě Vladimira Putina. Ten celou předvolební kampaň postavil na tom, že jedině on může zaručit další úspěch Ruska. Příští rok mu totiž vyprší prezidentský mandát a hledá se pro něj nová politická funkce už teď.

Vladimir Putin zatím drží všechny politické karty hodně u těla a je pouze na něm, jaký trumf vytáhne. Po dnešních volbách bude jistě poslancem, ale zároveň je jistě prezidentem. Otázkou tedy je, co udělá - předčasně rezignuje, nebo zmrazí svůj poslanecký mandát?

Mediální stratég Kremlu a Putinův blízký spolupracovník Sergej Markov říká: "Myslím si, že Putin bude takovým celonárodním vůdcem, že bude lídrem strany Jednotné Rusko nebo koalice kolem ní vytvořené, bude kontrolovat parlamentní většinu a bude mít také značný vliv na premiéra."

Tajenku kdy a jak se tak stane nejspíš prezident Putin rozluští brzy. Jedno je ale jisté už dnes - ruskou politiku bude řídit ještě dlouho. "Problém není v tom, jestli se Putinovi chce nebo nechce odejít z politiky, on prostě technicky nemůže. Putin dnes kontroluje v zemi vše a není možné, aby tuto moc najednou předal někomu jinému," předpovídá politolog Dmitrij Oreškin.

Miroslav Konvalina, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme