Ruské volby na stránkách zahraničního tisku

Nové rozložení sil v ruském parlamentu, vystoupení Zimbabwe z Commonwealthu a boj proti internetovým pirátům, to jsou témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Hlavním tématem ruského tisku jsou pochopitelně včerejší parlamentní volby. Názory z ruských deníků shrnuje náš moskevský zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruského tisku

List Moscow Times se zase zamýšlí nad tím, co tedy nedělní volby vlastně přinesly? Pozitivní je prý zmenšení vlivů komunistů. Naopak přetrvávající vertikální uspořádání moci nám v budoucnu přinese ještě mnoho problémů, upozorňují ruské Moscow Times.

Francouzskému listu Liberation se zase nelíbí monopolizace médií v Rusku. Od dob Brežněva nebyla v rukou jednoho člověka soustředěna taková moc, píše. Putina ale odmítá přirovnávat k dalším silným vládcům Ruska-Stalinovi, Leninovi či caru Mikulášovi. Putinovské Rusko, to je země zmítaná demokratickou revolucí a svázaná monopolizací světového trhu. Jedním z největších nebezpečí pro Rusko je ale takzvané politické zamrznutí. Pokud nebude uspokojena touha veřejnosti pro prosperitě, úplně ztratí zájem o politiku, upozorňuje deník Liberation.

Důvodem pro Mugabeho vystoupení z Commonwealthu je jen snaha oddálit sankce za porušování lidských práv, píše dnes britský deník Independent. Prezident Zimbabwe oznámil své rozhodnutí na setkání afrických členů Commonwealthu velice dramatickým způsobem. Za soustavné porušování lidských práv byly minulý rok Zimbabwe uděleny sankce. Afričtí členové Commonwealthu dlouho lobovali za jejich zrušení. Teď se ale podvolili názoru většiny. Možná i to vedlo Mugabeho k téměř dětskému trucování. Obvinil Commonwealth z rasismu a označil se za rukojmí bílé většiny.

Včera navíc řekl, že nikdy neplánoval na schůzku do Nigérie přijet, ačkoliv čtrnáct dní předtím popisoval, jak se do nigerijské Abuji těší. Aféra všechny účastníky sjezdu velmi překvapila. Britský premiér Blair oddaloval odjezd z Abuji. Myslel si totiž, že dohoda se Zimbabwe je na nejlepší cestě. Trojlístek zbylých afrických členů se zase postavil do obranné pozice.Mugabeho vystoupení ze spolku je přitom jakousi trpkou ironií. Byl to totiž právě Commonwealth, kdo Mugabemu pomohl k moci. V roce 1979 se díky legendárnímu tanci zambijského prezidenta s tehdejší britskou premiérkou Thacherovou mohly v bílé Rhodésii uspořádat svobodné volby. Ty vyhrál právě Robert Mugabe, doplňuje britský Independent.

A na závěr něco o boji proti internetovým pirátům. Hollywood totiž brojí proti tomuto nešvaru jako nikdy předtím. Jak ale napsal deník Los Angeles Times, pirátským nahrávkám se daří i přes přijatá opatření. Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, filmová studia proto bijí na poplach. Lepší a dostupnější technologie pirátů jim však podráží nohy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme