Rusko a Čína budou podporovat takzvanou rudou turistiku

Peking a Moskva podepsaly dohodu, v níž se zavazují k podpoře takzvané rudé turistiky. Putování po místech spojených s komunistickou minulostí se zejména v Číně těší poslední dobou obrovské oblibě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunismus. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle smlouvy podepsané čínským a ruským ministerstvem turistiky by měly obě strany například vytipovat vhodné trasy nebo spolupracovat v oblasti marketingu.

Čína i Rusko mají bohatou komunistickou minulost a obzvláště v Číně zažívá rudá turistika velký boom. Za posledních deset let navštívily místa spojená s komunismem čtyři miliardy – většinou čínských – turistů.

Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Jen-an v provincii Šen-si, kde měla Komunistická strana Číny základnu během občanské války, nebo Šao-šan známý jako rodiště Mao Ce-tunga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko a Čína budou podporovat takzvanou rudou turistiku

Za oblibou těchto destinací může podle odborníků stát skutečnost, že Číňané nemají o své vlastní minulosti příliš velké povědomí.

Mao je pro ně symbolem – jeho portrét zdobí většinu bankovek, ve školách visí obrazy. Kromě oficiálních plakátů zdobí jeho tvář i suvenýry od triček přes hrnečky až po hodinky. Zejména mladá generace ale mnoho neví ani o kulturní revoluci, ani o velkém skoku, v jehož důsledku zemřely desítky milionů lidí.

Když Čína před dvěma lety chystala oslavy 120. výročí Mao Ce-tungova narození, úpravy míst spojených s jeho životem stály 48 miliard korun. A nedávno Číňané spočítali, že Maovo učení bylo ze 70 procent správné a jen z 30 procent závadné.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme