Rusko a Čína čelí kritice kvůli vetu pro rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Sýrii

Rusko a Čína jsou terčem kritiky kvůli vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, vyzývající k ukončení násilí v Sýrii a k přechodu k pluralitnímu demokratickému systému. Právo zablokovat rezoluci státy použily jen několik hodin poté, co syrští aktivisté obvinili vládu ze zabití dalších 55 lidí ve městě Homs.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN k Sýrii

Hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN k Sýrii | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí Moskvy a Pekingu zablokovat rezoluci odsoudila americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Krok obou zemí označila za ostudný a varovala, že na jejich rukou ulpí krev všech dalších obětí konfliktu.

Zároveň naznačila, že pro Rusko by bylo zavedení sankcí nevýhodné, vzhledem k tomu, že režimu v Damašku dodává zbraně.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno připustil, že Moskva plní dohodnuté zbrojní zakázky. Ujišťoval ale, že zbraně by měly být určeny k obraně vnějších hranic Sýrie a ne proti demonstrantům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu o zablokované rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Sýriii mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Stejně tak americký prezident Barack Obama výrazně přitvrdil rétoriku a obvinil syrskou vládu z brutality. Režim Bašára Asada musí skončit, uvedl mimo jiné Obama s odkazem na smrt stovek lidí při bombardování města Homsu vládními silami.

Odpoledne také syrští a libyjští demonstranti obsadili ruskou ambasádu v Libyi, v Tripolisu. Sejmuli ruskou vlajku a místo ní vyvěsili povstaleckou syrskou. Mezi islamistickými skupinami a odborovými svazy v Jordánsku začínají zaznívat výzvy k bojkotu ruského a čínského zboží.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu obvinil Rusy a Čínany, že jednají v duchu studené války.

Blok rezoluce je i vítán

Zablokování rezoluce ale sklízí také chválu. Syrský velvyslanec v OSN Bašár Dža'afarí prohlásil, že Saúdská Arábie, kde ženy nesmějí ani na fotbal, nemá Sýrii co dávat lekce z demokracie. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí řekl, že s rezolucí ztroskotal i plán Západu na posílení svého vlivu v arabském světě.

Návrh pro řešení situace v Sýrii počítal s tím, že syrský prezident Bašár Asad předá moc viceprezidentovi. Rezoluce Rady bezpečnosti ale podle Moskvy není vyvážená a nepočítá s opatřeními vůči ozbrojeným opozičním skupinám.

O odchod syrského prezidenta Bašára Asada žádá Liga arabských států, která prý bude v úsilí o vyřešení syrské krize i přes veto Ruska a Číny pokračovat. Návrh podpořilo všech 13 zbývajících členů Rady bezpečnosti.

Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka, Břetislav Tureček, Matěj Skalický, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme