Rusko a Čína čelí kritice kvůli vetu pro rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Sýrii
Rusko a Čína jsou terčem kritiky kvůli vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, vyzývající k ukončení násilí v Sýrii a k přechodu k pluralitnímu demokratickému systému. Právo zablokovat rezoluci státy použily jen několik hodin poté, co syrští aktivisté obvinili vládu ze zabití dalších 55 lidí ve městě Homs.
Rozhodnutí Moskvy a Pekingu zablokovat rezoluci odsoudila americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Krok obou zemí označila za ostudný a varovala, že na jejich rukou ulpí krev všech dalších obětí konfliktu.
Zároveň naznačila, že pro Rusko by bylo zavedení sankcí nevýhodné, vzhledem k tomu, že režimu v Damašku dodává zbraně.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno připustil, že Moskva plní dohodnuté zbrojní zakázky. Ujišťoval ale, že zbraně by měly být určeny k obraně vnějších hranic Sýrie a ne proti demonstrantům.
V Odpoledním Radiožurnálu o zablokované rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Sýriii mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Stejně tak americký prezident Barack Obama výrazně přitvrdil rétoriku a obvinil syrskou vládu z brutality. Režim Bašára Asada musí skončit, uvedl mimo jiné Obama s odkazem na smrt stovek lidí při bombardování města Homsu vládními silami.
Odpoledne také syrští a libyjští demonstranti obsadili ruskou ambasádu v Libyi, v Tripolisu. Sejmuli ruskou vlajku a místo ní vyvěsili povstaleckou syrskou. Mezi islamistickými skupinami a odborovými svazy v Jordánsku začínají zaznívat výzvy k bojkotu ruského a čínského zboží.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu obvinil Rusy a Čínany, že jednají v duchu studené války.
Blok rezoluce je i vítán
Zablokování rezoluce ale sklízí také chválu. Syrský velvyslanec v OSN Bašár Dža'afarí prohlásil, že Saúdská Arábie, kde ženy nesmějí ani na fotbal, nemá Sýrii co dávat lekce z demokracie. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí řekl, že s rezolucí ztroskotal i plán Západu na posílení svého vlivu v arabském světě.
Návrh pro řešení situace v Sýrii počítal s tím, že syrský prezident Bašár Asad předá moc viceprezidentovi. Rezoluce Rady bezpečnosti ale podle Moskvy není vyvážená a nepočítá s opatřeními vůči ozbrojeným opozičním skupinám.
O odchod syrského prezidenta Bašára Asada žádá Liga arabských států, která prý bude v úsilí o vyřešení syrské krize i přes veto Ruska a Číny pokračovat. Návrh podpořilo všech 13 zbývajících členů Rady bezpečnosti.