Rusko a Čína dál odmítají rezoluci OSN požadující sankce proti Sýrii

Rada bezpečnosti OSN se stále nedohodla na rezoluci odsuzující krvavé represe v Sýrii. Proti dokumentu navrženému Západem a Ligou arabských států jsou dvě země s právem veta, Rusko a Čína. Rezoluce vyzývá k ukončení bojů, k odchodu prezidenta Bašára Asada a k zastavení dodávek zbraní Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii

Jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii | Zdroj: Reuters

Pekingu vadí hlavně klauzule vyzývající syrského vůdce Bašára Asada, aby předal moc viceprezidentovi země. Nucená změna režimu je podle čínského velvyslance při OSN Li Pan-tunga porušením Charty OSN a základních norem mezinárodních vztahů.

Také Moskva se ostře postavila proti vměšování do konfliktu, který je podle ní vnitřní záležitostí Sýrie. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin zopakoval kritiku, která předtím zazněla ze strany ministerstva zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů objasňuje postoj Ruska k návrhu rezoluce OSN

Návrh rezoluce podle něj nevyústí v nalezení kompromisního řešení mezi syrskou vládou a opozicí. Snaha o protlačení dokumentu naopak údajně vede ke zhoršování konfliktu.

„Nejdůležitější asi je nedávná zkušenost s Libyí, kde přijetí rezoluce bylo následováno vojenskou intervencí, a Rusko a Čína se obávají, že by Západ opět intervenoval v tom velmi citlivém regionu. Druhým důvodem jsou dlouhodobé kontakty, zejména tedy Ruska, obchodní, vojenské, zbraňové kontakty se Sýrií. Třetí důvod jsou domácí problémy v obou těch zemích, které se obávají, že by byl vytvořen jakýsi mezinárodní precedens,“ vysvětluje Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Rusko přitom podle něj původně k libyjské krizi nebylo tak kritické, změnila se ale situace na domácí scéně – snižuje se vliv prezidenta Dmitrije Medvěděva a vrcholí prezidentská kampaň.

„Pravděpodobný budoucí prezident Putin chce tedy ukázat jakýsi tvrdý postup vůči Západu. Takže tady bych viděl tu rozjitřenou rétoriku jako důsledek většího tlaku domácí politiky,“ dodává Kratochvíl.

USA chtějí rezoluci přijmout co nejrychleji

Postoj Moskvy a Pekingu je v rozporu s tím, co požaduje LAS, která by měla mít do situace v Sýrii lepší vhled, obě vlády ale podle Kratochvíla tvrdí, že Západu se podařilo arabské země přesvědčit.

„Interpretace je taková, že proti sobě stojí Západ na straně jedné a Rusko a Čína na straně druhé. A nikoliv Arabové na straně jedné a Rusko a Čína na straně druhé,“ říká.

Naopak Spojené státy tlačí k urychlenému přijetí rezoluce, situace je prý kritická. Podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové jinak mezinárodní společenství ponese část viny za násilnosti, které se v Sýrii dějí.

Stejně tak i podle ministrů zahraničí Velké Británie a Francie je výzva k postupnému předání moci v Damašku jedinou šancí, jak zastavit násilí.

Ministři zahraničí Velké Británie, Spojených států a Francie před jednáním Rady bezpečnosti OSN | Foto: Reuters

Návrh rezoluce OSN zmiňuje sankce zavedené Ligou arabských států a žádá všechny země, aby zavedly podobné kroky. Přijetí rezoluce by ale bylo spíše symbolickým krokem, myslí si Kratochvíl, protože by žádnou rozhodující změnu nepředstavovala:

„Sýrie tak jako tak postupně ztrácí svoje spojence globálně a zůstává jich už jenom několik málo. Rezoluce by možná tento postup urychlila, ale žádný zásadní zlom by určitě nepřinesla.“

Nepokoje v Sýrii trvají už jedenáctý měsíc a podle OSN si vyžádaly téměř pět a půl tisíce mrtvých. Syrská organizace pro monitorování lidských práv informovala, že v posledních dnech zemřelo při střetech v Sýrii nejméně 100 lidí, z toho 55 civilistů. Kvůli trvajícímu násilí přerušilav sobotu Liga arabských států pozorovatelskou misi.

Lenka Kabrhelová, Lubica Bergmanová, Kateřina Procházková, Kristina Winklerová, Jan Bumba, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme