Rusko a Čína odmítají jakoukoli jednostrannou akci Západu proti Sýrii

Jakákoli jednostranná vojenská akce Západu proti Sýrii by byla nepřijatelná a představovala by porušení mezinárodního práva. Takové prohlášení vydali společně představitelé Ruska a Číny. Učinili tak jen pár hodin poté, co americký prezident Barack Obama pohrozil vojenskou akcí proti Sýrii, pokud by tamní režim začal nebezpečně manipulovat s chemickými zbraněmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii

Boje v Sýrii | Zdroj: ČTK

Obama zatím nejostřeji reagoval na spekulace, že by mohlo dojít ať už k použití nebo zneužití chemických zbraní v Sýrii. Americký prezident zdůraznil, že by to byla červená čára, která by mohla USA přimět k vojenské akci.

Barack Obama zdůraznil, že by se to netýkalo pouze toho, kdyby syrský režim zbraně použil v občanské válce, ale i toho, kdyby s nimi nepředvídatelně manipuloval, nebo kdyby měly padnout do rukou třetí strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se do sebe pustily světové mocnosti kvůli syrským chemickým zbraním, vysvětluje v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Syřané už přitom nepřímo pohrozili, že by chemické zbraně skutečně použít mohli. Jedno prohlášení zaznělo už před několika týdny z úst mluvčího syrského ministerstva zahraničí. Ten ale pouze reagoval na dotazy novinářů a řekl, že Syřané zbraně v žádném případě nepoužijí proti jiným Syřanům a že pokud by je použili, jedině proti vnější agresi.

Tím ale právě myslel případný vpád cizích armád do Sýrie. Syřané se ale pak od tohoto prohlášení distancovali a řekli, že to bylo překroucené. Těmito slovy se ale syrský režim vůbec poprvé přiznal, že Syřané podobné zbraně vůbec mají.

USA zřejmě oslovily i Česko

Jak by ale mohla případná americká akce v Sýrii vypadat, je zatím jen na úrovni spekulací. Minulý týden se mluvilo o tom, že by se na tom musely podílet desítky tisíc vojáků. Američané také údajně oslovují své spojence v Evropě, aby se do toho také zapojili. S největší pravděpodobností oslovili i Českou republiku.

Jednalo by se o velmi komplikovanou akci, která by zahrnovala vzdušnou a týlovou podporu vojáků, kteří by navíc museli sami počítat jak s ohrožením těmito zbraněmi hromadného ničení, tak s útoky ze strany syrských vojáků, ale i povstalců.

Podobná operace by ale vadila Rusku a Číně. Akci by nepodpořily především kvůli její jednostrannosti. Pokud by podle těchto mocností mělo k nějaké operaci dojít, tak jedině s posvěcením Rady bezpečnosti OSN.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme