Rusko a Čína se dohodly na výstavbě ropovodu

Rusko posiluje vztahy se svými partnery v jihovýchodní Asii. Moskva dnes podepsala s Pekingem dlouho očekávanou dohodu o výstavbě ropovodu ze Sibiře k čínské hranici. Předtím ji posvětili při jednání v Kremlu ruský premiér Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao, který je na návštěvě Ruska. Oba politici se zároveň shodli, že chtějí spolupráci v oblasti energetiky dále prohlubovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wen Ťia-pao a Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Moskva se s Pekingem dohodla na podmínkách stavby rusko-čínské větve ropovodu vedoucího z východní Sibiře k Tichému oceánu po dlouhých sedmi letech. Potrubí má přepravit 15 miliónů tun ropy za rok, délka jeho ruské části bude zhruba 70 kilometrů.

Ruská média ještě před podpisem dohody s odvoláním na zdroje blízké Kremlu informovala o tom, že součástí dohody by měl být i miliardový úvěr od čínské vlády pro ruské státní ropné firmy Transněfť a Rosněfť. Na ty v posledních měsících tvrdě dopadla finanční krize a s ní spojený razantní propad ruské burzy.

Pozorovatelé podotýkají, že i přes několikaleté vyjednávání Rusko zůstává stále až pátým největším dodavatelem ropy do Číny, přestože v celkové produkci strategické suroviny je světovou dvojkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová: Dohoda Ruska a Číny o ropovodu

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme