Rusko a Čína se dohodly na zvýšení spolupráce v energetice

Čína a Rusko souhlasí se zvýšením spolupráce v energetické oblasti. V Pekingu se na tom dohodli prezidenti obou zemí, Dmitrij Medveděv a Chu Ťin-tao.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv a s čínským premiérem Wen Ťia-paem

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv a s čínským premiérem Wen Ťia-paem | Zdroj: ČTK

Společné prohlášení podepsané prezidenty Ruska a Číny neobsahují žádné konkrétní hodnoty, zejména v případě možných dodávek plynu totiž trvají neshody ohledně ceny této strategické suroviny.

Podle místopředsedy ruské vlády Igora Sečina by příslušné dohody mohly být uzavřeny v polovině příštího roku, aby do Číny mohl začít proudit už od roku 2015. Moskva má zájem pokrývat veškerou čínskou poptávku po zemním plynu, jehož největší zásoby na světě se nacházejí právě na území Ruské federace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko v Číně.mp3

Podle Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů je sice klíčovým problémem dohoda o financování, ale na druhou stranu nejde jen o cenu suroviny samotné, ale třeba i o spolufinancování infrastruktury plynovodů, které by měly plyn do Číny dovážet.

„Rusko by bylo velmi rádo, aby se Čína podílela nejenom na odběru plynu, ale i na spolufinancování těžby nebo budování produktovodů, ať už se jedná o plynovody nebo ropovody. Čína poněkud váhá, protože má celou řadu dalších nabídek ze střední Asie, z Nigérie, nedávno uzavřela dlouhodobý kontrakt s Austrálií. Proto se Čína na úzké vazby na Rusko nevrhá."

Čínská vláda dává čím dál více najevo, že si je vědoma toho, jak výrazně ekonomická moc celé země v posledních letech roste. Podle Kratochvíla už nemůže být Čína vnímána jako mladší bratr Ruska, jako tomu bylo na počátku studené války:

„Dnes už existuje velmi málo oblastí, kde má Rusko jednoznačně navrch. Jako třeba v oblasti vojenských technologií, kosmického výzkumu nebo v oblasti energetické bezpečnosti. Proto se Rusko téhle karty snaží tak výrazně využít."

Robert Mikoláš, Naďa Bělovská, Michaela Vydrová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme