Rusko a Čína v RB OSN opět vetovaly rezoluci k Sýrii

Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN opět vetovaly rezoluci k Sýrii, která měla pomocí sankcí přitlačit režim prezidenta Bašára Asada k jednacímu stolu a ukončení násilí. Rusko a Čína využily svou moc v Radě bezpečnosti už potřetí. V Sýrii tak nadále pokračují boje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie | Zdroj: Reuters

Jen během včerejšího dne v zemi zemřelo přes 200 lidí, většinou civilistů. Po atentátu na generální štáb zemřel také syrský ministr obrany a švagr prezidenta Asada.

Syřané i mezinárodní společenství se proto bojí, že režim nasadí velké množství těžkých zbraní bez ohledu na bezpečí civilistů. Objevují se i obavy, že by Asad mohl použít například chemické zbraně.

Syřané proto hromadně utíkají z Damašku. Podle libanonských bezpečnostních složek uprchlo do Libanonu za posledních 24 hodin přes 20 tisíc lidí. Boje ve městě přitom neutichají. Syrská státní televize ve svém vysílání obyvatele nabádá, aby se měli na pozoru, protože povstalci se údajně maskují a někteří bojují v uniformách elitních revolučních gard. Opozice naopak tvrdí, že je to léčka a snaha způsobit co největší chaos.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlasování RB OSN k Sýrii mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Velvyslanci západních zemí postup Ruska a Číny ostře kritizovali. Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová mluví o naprostém selhání Rady bezpečnosti. Po hlasování volila silná slova. Mluvila o vetu jako o ‚zavrženíhodném kroku‘.

Rada bezpečnosti teď má rozhodnout o prodloužení mandátu pozorovací a diplomatické mise OSN, který skončí v sobotu ráno.

Britové okamžitě navrhli text nové rezoluce, o které by se mělo hlasovat ještě dnes. Ta by měla mandát monitorovací mise prodloužit o 30 dnů. Kromě toho mělo vlastní text rezoluce připravené také Rusko. Zatím není jasné, jestli se bude také projednávat.

Bílý dům se už ale nechal slyšet, že nepodpoří prodloužení mandátu pozorovatelů, protože podle Spojených států nemá smysl posílat do Sýrie jen pozorovatele, kteří budou potvrzovat jen to, co už se dávno ví, tedy že tam umírají každý den desítky a stovky lidí, v drtivé většině civilistů.

Z Washingtonu zaznívají i hlasy volající po vojenském zásahu proti armádě prezidenta Asada. Nejvíce je slyšet senátor John McCain, někdejší kandidát na prezidenta a politik, jehož slovo má v zahraniční a bezpečnostní politice velkou váhu. Chtěl by vyzbrojit opozici. Mluvil také o zavedení bezletové zóny. Nemá ale moc následovníků ani mezi samotnými republikány.

Vít Pohanka, Silvie Třeslínová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme