Rusko a Čína vetovaly v OSN rezoluci odsuzující násilí v Sýrii

Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN vetovaly rezoluci odsuzující násilí v Sýrii. Dokument totiž počítal i se sankcemi proti Sýrii, byť se o nich píše jako o cílených opatřeních. Ani to ale Rusko neuspokojilo. Obě země postup odůvodňují tím, že návrh údajně neobsahuje pojistku proti případnému zahraničnímu vojenskému zásahu v Sýrii. Americký velvyslanec při OSN vyjádřil nad výsledky hlasování pobouření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Foto: ČTK

Rezoluce hlasováním v Radě bezpečnosti neprošla i přesto, že autoři dokumentu ve snaze předejít možnému vetu Ruska a Číny speciálně upravili a změkčili některé formulace. Z návrhu zmizela mimo jiné i přímá výzva k zavedení sankcí proti Sýrii.

Právě to byl jeden z hlavních argumentů Moskvy, která ještě před hlasováním označila rezoluci za nepřijatelnou. Ruské ministerstvo zahraničí také kritizovalo, že text výslovně nevylučoval možný zahraniční vojenský zásah a negarantoval právo Damašku na nevměšování se do vnitřních záležitostí země.

Moskva, která je spojencem Damašku, už týdny blokuje veškeré návrhy sankcí. Zároveň požaduje, aby Západ vyvinul stejný tlak na režim Bašára Asada jako na opozici.

Protesty v Sýrii trvají od března. Podle OSN při jejich krvavém potlačování přišlo o život 2700 lidí.

Lenka Kabrhelová, Lubica Bergmanová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme