Rusko a Čína zahájily námořní manévry na Baltu. Pobaltské země to považují za demonstraci síly

Ruské a čínské válečné námořnictvo nacvičují součinnost ve vodách Baltského moře. Jde o první společné manévry zemí v oblasti evropských moří. Podle ruského ministerstva nejde o demonstraci síly, ruská agentura Novosti píše, že mají manévry zchladit horké hlavy v bruselském štábu NATO.

Moskva / Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská válečná loď (ilustrační foto) | Foto: Nick Savchenko | Zdroj: Wikimedia Commons

Účast z čínské strany je spíše symbolická. Manévrů se účastní tři plavidla v čele s křižníkem Che-fej (takzvaný Mořský vítr), dalších sedm lodí (včetně ponorek) patří ruské baltické flotile z hlavní námořní základny v Kaliningradské oblasti. Je tam také největší čínský koráb a křižník univerzálního použití, vybavený řízenými raketami, který se pravidelně účastní misí proti útokům v Adenském zálivu. Všechny lodě navíc disponují vrtulníky.  

Podle oficiálního komuniké ruského ministerstva obrany čínské a ruské námořnictvo nacvičuje součinnost při záchranných operacích a boj proti diverzantům. Ministerstvo uvedlo, že cílem manévrů není demonstrace síly, ale ukázka koordinace a součinnosti válečných flotil obou států.

Agentura RIA Novosti přesto napsala, že cílem manévrů je zchladit horké hlavy admirálů a generálů v bruselském štábu Severoatlantické aliance. Je to také signál, že panování NATO a Spojených států zejména na světových mořích a oceánech pomalu končí. Rusko a Čína projevují zájem o kontrolu nad oceány zatím slovně. Toto společné cvičení je takovým prvním výrazným signálem.

Rusko a Čína mají zatím po jedné letadlové lodi. Ta čínská je ruského původu, jde o modernizovanou verzi sovětské letadlové lodi, kterou Čína koupila ještě od Ukrajiny. Peking ale chce sám, nebo ve spolupráci s Ruskem, postavit dalších pět nebo šest letadlových lodí a konkurovat tak spojeným státům a jejich převaze na oceánech. A Rusko, vypadá to, v tomto bude Pekingu pomáhat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme