Rusko a Čína zahájily námořní manévry na Baltu. Pobaltské země to považují za demonstraci síly

Ruské a čínské válečné námořnictvo nacvičují součinnost ve vodách Baltského moře. Jde o první společné manévry zemí v oblasti evropských moří. Podle ruského ministerstva nejde o demonstraci síly, ruská agentura Novosti píše, že mají manévry zchladit horké hlavy v bruselském štábu NATO.

Moskva / Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská válečná loď (ilustrační foto)

Ruská válečná loď (ilustrační foto) | Foto: Nick Savchenko | Zdroj: Wikimedia Commons

Účast z čínské strany je spíše symbolická. Manévrů se účastní tři plavidla v čele s křižníkem Che-fej (takzvaný Mořský vítr), dalších sedm lodí (včetně ponorek) patří ruské baltické flotile z hlavní námořní základny v Kaliningradské oblasti. Je tam také největší čínský koráb a křižník univerzálního použití, vybavený řízenými raketami, který se pravidelně účastní misí proti útokům v Adenském zálivu. Všechny lodě navíc disponují vrtulníky.  

Podle oficiálního komuniké ruského ministerstva obrany čínské a ruské námořnictvo nacvičuje součinnost při záchranných operacích a boj proti diverzantům. Ministerstvo uvedlo, že cílem manévrů není demonstrace síly, ale ukázka koordinace a součinnosti válečných flotil obou států.

Agentura RIA Novosti přesto napsala, že cílem manévrů je zchladit horké hlavy admirálů a generálů v bruselském štábu Severoatlantické aliance. Je to také signál, že panování NATO a Spojených států zejména na světových mořích a oceánech pomalu končí. Rusko a Čína projevují zájem o kontrolu nad oceány zatím slovně. Toto společné cvičení je takovým prvním výrazným signálem.

Rusko a Čína mají zatím po jedné letadlové lodi. Ta čínská je ruského původu, jde o modernizovanou verzi sovětské letadlové lodi, kterou Čína koupila ještě od Ukrajiny. Peking ale chce sám, nebo ve spolupráci s Ruskem, postavit dalších pět nebo šest letadlových lodí a konkurovat tak spojeným státům a jejich převaze na oceánech. A Rusko, vypadá to, v tomto bude Pekingu pomáhat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme