Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Macron Putina ve Versailles nešetřil

Francouzský prezident Emannuel Macron a ruský prezident Vladimir Putin jednali v paláci Versailles o posílení vzájemných vztahů, situaci v Sýrii i na Ukrajině a o boji s terorismem. Zároveň otevřeli výstavu připomínající 300 let od návštěvy cara Petra Velikého ve Francii.

Versailles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Emmanuel Macron při prvním vzájemném setkání. | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že je třeba s Ruskem dále jednat o situaci v Sýrii, kde je hlavním cílem porážka teroristů. Použití chemických zbraní označil za červenou linii. Také chce brzy obnovit jednání o míru na východě Ukrajiny.

Ruský prezident Putin uvedl, že je otevřený tomu hledat společně řešení mezinárodních otázek a společně čelit terorismu.

Omezte příliv levných pracovníků z východu, vyzval Evropskou unii Macron

Číst článek

Téměř tříhodinové jednání se nevyhnulo ani postavení gayů v Čečensku, kteří jsou podle západních kritiků vystaveni brutálním represím. "O neshodách jsme hovořili otevřeně," řekl novinářům Macron. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude "neustále ve střehu".

Putin na tiskové konferenci vyjádřil optimismus ohledně společného řešení hlavních světových krizí. "Vidíme společnou platformu, pokud jde o klíčové mezinárodní problémy," řekl ruský prezident. Konkrétně se zmínil o boji s terorismem, o řešení krizí v Sýrii a na Ukrajině a o napjaté situaci kolem severokorejských jaderných a raketových testů.

Šéf Kremlu také řekl, že s francouzským prezidentem nemluvili o údajném vměšování Ruska do voleb a zopakoval, že se Moskva nesnažila hlasování ovlivnit. Macrona na oplátku pozval do Moskvy.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Původně měl Putin Francii navštívit i loni na podzim. Cestu ale zrušil. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov tehdy uvedl, že v plánu bylo otevření ruského kulturního a náboženského centra a výstav v Paříži, ale francouzská strana tyto události stáhla z programu, a tak se prý prezident rozhodl nepřijet.

Bylo to krátce poté, co Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo francouzský návrh rezoluce na zřízení bezletové zóny nad Aleppem v Sýrii. Americký magazín The Atlantic tehdy napsal, že Putin návštěvu zrušil, protože s ním chtěl Hollande řešit ruskou politiku v Sýrii, konkrétně podporu prezidenta Bašára Asada a bombardování východního Aleppa, které tehdy ještě drželi rebelové.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme