Rusko a Gruzie obnovují letecké spojení a otevírají hranice

Rusko a Gruzie obnovují přímé letecké spojení a otevírají své pozemní hranice. Jde o další z kroků k nesnadnému cíli - narovnání vztahů po ozbrojeném konfliktu v srpnu 2008.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je lepší obrana, nebo útok?( letecký den ve Tbilisi )

Je lepší obrana, nebo útok?( letecký den ve Tbilisi ) | Foto: flyer

Moskva schválila obnovení letů už před dvěma dny a moc stála o to, aby první letadlo mezi Tbilisi a Moskvou vzlétlo už dnes, aby se mohly během pravoslavných svátků rodiny navštěvovat. Gruzínské úřady ale tvrdí, že to technicky nejsou schopné zvládnout a že to vidí nejspíš až na 6. leden, tedy až po svátcích.

"Já bych v tom hledal potíže spíše diplomatického rázu. Pokud bude platit 6. leden, tak by se vlastně nic tak dalece nepokazilo, protože pravoslavné Vánoce jsou právě ze 6. na 7. ledna," uvedl na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O gruzínsko-ruských vztazích hovořil na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák.

"Myslím, že nakonec bude platit to, že Moskva a Tbilisi sahají po pragmatických krocích a to je na vztazích obou zemí nyní nejdůležitější," dodal.

Připomněl, že v Rusku žije přes milionů Gruzínců a to, co se dělo po 8. srpnu loňského roku, kdy na gruzínské suverénní území vtáhla ruská armáda, bylo pro ně velice nepříjemné a předcházely tomu různé dílčí obchodní obstrukce.

"Ten krok, kterého jsme nyní svědky - obnovování styků - není způsoben tím, že by se základní problémy vyřešily, ale běžné praktické záležitosti jistě pokračovat budou," uvedl Dvořák.

Rusko a Gruzie se loni střetly o gruzínské odštěpenecké republiky Abcházii a Jižní Osetii. Dodnes jejich nezávislost uznala vedle Moskvy jen hrstka států - Venezuela, Nikaragua, malý tichomořský stát Nauru.

"Rusové ukázali celému světu jakoby 'silnou paži', ukázali co se od nich dá očekávat. Ale na druhé straně ruská politika je do značné míry pragmatická. Když vidí, že svět reaguje na takovéto věci nesouhlasně, tak je to další věc, která Rusko nutí, aby se s Gruzii nějak usmířilo," řekl na Rádiu Česko komentátor Libor Dvořák.

Martin Křížek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme