Německo 0:2 Česko

Rusko a Írán prý chtějí obnovit vojensko-technickou spolupráci

Rusko zřejmě obnoví vojensko-technickou spolupráci s Íránem. Oznámil to íránský velvyslanec Mahmúd Rezá Sadžadí po jednání s ruským vicepremiérem Dmitrijem Rogozinem, který má zbrojní program na starosti. Moskva zatím informaci nepotvrdila. Spolupráce by prý neměla narušovat uvalené zbrojní embargo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská jaderná elektrárna v Búšehru | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK

Zákaz na dodávky zbraní do Teheránu vyhlásila Organizace spojených národů před dvěma lety kvůli nedostatečné transparentnosti íránského jaderného programu. Rusko tehdy přišlo o možnost dodávek protiraketového systému S-300.

„Ten raketový protiletadlový systém je naprostý klíč. Rusové se s Íránci dohodli, že jim ho dodají. Mimochodem není to ta úplně nejposlednější verze, která nese označení S-400, je to ta předposlední verze S-300, ale i tak je to velice výkonný systém. A kdyby – hypoteticky vzato – někdo chtěl bombardovat objekty v Íránu, které jsou spjaty s tím kontroverzním jaderným programem, tak narazit na právě tento systém, měl by velké problémy,“ vysvětluje dřívější události zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluvil o možnosti obnovy vojensko-technické spolupráce Ruska s Íránem

Dodává, že právě proto naléhaly Spojené státy na Moskvu, aby zbrojní obchod zastavila, což se k velkému rozčarování Íránců skutečně stalo.

Informace o obnovení spolupráce zatím nebyly oficiálně potvrzeny a podle Slezáka se možná jedná jen o toužebné přání Íránců nebo vicepremiéra Rogozina, který je znám jako velký kritik Západu.

„Ale pro Rusko to může být i takovou diplomatickou hrou, takovou kartou,v níž říkají Západu, že na něm nejsou závislí a že mají svoje zájmy v této hře a stejně jako v Sýrii, i v Íránu se nemusí řídit pouze podle okamžitých nápadů a zájmů Západu,“ uvažuje s tím, že ruské zbraně vyvezené do Íránu by se proti Rusům neobrátily.

Snahu o obnovení vojensko-technické spolupráce lze prý vnímat také tak, že Rusové teď nejrůznějšími prostředky bojují o udržení vlivu v muslimském světě. Sýrie a Írán jsou spojené nádoby, myslí si Slezák, a co ohrožuje jednu zemi, ohrožuje i druhou.

Moskva v případě Íránu i Sýrie odmítá uvalení sankcí, syrskému režimu navíc dodává zbraně a munici.

Milan Slezák, Naďa Bělovská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme