Rusko a Kazachstán ruší celní kontroly na hranicích

Na společné hranici Ruska a Kazachstánu dnes končí všechny celní úřady. Jde o další krok v rámci budování celní unie mezi Ruskem, Kazachstánem a Běloruskem. Ta má zajistit hladký pohyb zboží mezi třemi zeměmi a přispět k jejich ekonomickému růstu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republika Kazachstán | Foto: Emanuel Macoun

Doprava zboží mezi Ruskem a Kazachstánem, které sdílejí nejdelší pozemní hranici na světě, se má podle expertů podstatně zrychlit. Snadněji průchodné hranice mají rozšířit trh pro domácí i zahraniční firmy, zároveň má přispět k větší konkurenceschopnosti.

Někteří experti v Rusku ale varují před příliš rychlým rušením vnitřních celních kontrol a upozorňují na riziko přílivu pašovaného zboží především z Číny.

Celní unie mezi Ruskem, Kazachstánem a Běloruskem funguje od loňského ledna, na jejím území žije zhruba 60 procent všech obyvatel bývalého Sovětského svazu. Všechny tři země plánují další ekonomickou integraci, Bělorusko se nicméně v současnosti potýká s hlubokou finanční krizí.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme